Szukaj
Tabela energii jonizacji pierwiastków
Tabela zawiera energię jonizacji pierwiastków podaną w kJ/mol.

Wersja beta

TO JEST WERSJA TESTOWA
Ten kalkulator dopiero powstaje - właśnie nad nim pracujemy.
To znaczy, że może działać poprawnie, ale nie musi.
Jak najbardziej możesz go użyć. Może nawet uzyskasz poprawne wyniki.
Prosimy jednak, abyś sprawdził uzyskane wyniki we własnym zakresie. Potwierdź je przed wykorzystaniem, bo mogą być błędne.
W każdym razie - prace trwają. Ta podstrona powinna zostać ukończona już wkrótce. Zapraszamy !
Jeśli masz jakieś pomysły, uwagi - daj znać !
⌛ Wczytuję...

Energia jonizacji

Liczba atomowaNazwa pierwiastkaSymbol pierwiastkaPierwsza energia jonizacji [kJ/mol]Druga energia jonizacji [kJ/mol]Trzecia energia jonizacji [kJ/mol]Czwarta energia jonizacji [kJ/mol]
1WodórH1.312---
2HelHe2.3725.251--
3LitLi520.37.29811.815-
4BerylBe899.51.75714.84921.007
5BorB800.72.4273.6625.026
6WęgielC1.0862.3534.6216.223
7AzotN1.4022.8567.4759.445
8TlenO1.3143.3885.3017.469
9FluorF1.6813.3746.0518.408
10NeonNe2.0813.9526.1229.37
11SódNa495.94.5636.9139.544
12MagnezMg737.81.4517.73310.541
13GlinAl577.61.8172.74511.578
14KrzemSi786.51.5773.2324.356
15FosforP1.0121.9032.9124.957
16SiarkaS999.62.2513.3614.564
17ChlorCl1.2512.2973.8225.158
18ArgonAr1.5212.6663.9315.771
19PotasK418.93.0514.4125.877
20WapńCa589.81.1454.9126.474
21SkandSc6311.2352.3897.089
22TytanTi6581.312.6534.175
23WanadV6501.4142.8284.507
24ChromCr652.91.5922.9874.74
25ManganMn717.41.5093.2494.94
26ŻelazoFe759.41.5612.9585.29
27KobaltCo7581.6463.2324.95
28NkielNi736.71.7533.3945.3
29MiedźCu745.51.9583.5545.33
30CynkZn906.41.7333.8335.73
31GalGa578.81.9792.9636.2
32GermanGe762.21.5373.3024.411
33ArsenAs9471.7982.7364.837
34SelenSe9412.0452.9744.144
35BromBr1.142.13.54.56
36KryptonKr1.3512.3683.5655.07
37RubidRb4032.6323.95.08
38StrontSr549.51.0644.215.5
39ItrY6161.1811.985.96
40CyrkonZr6601.2672.2183.313
41NiobNb6641.3822.4163.7
42MolibdenMo6851.5582.6214.48
43TechnetTc7021.4722.85-
44RutenRu7111.6172.747-
45RodRh7201.7452.997-
46PalladPd8051.8753.177-
47SrebroAg7312.0743.361-
48KadmCd867.71.6313.616-
49IndIn558.31.8212.7055.2
50CynaSn708.61.4122.9433.93
51AntymonSb833.81.5952.444.26
52TellurTe869.31.792.6983.61
53JodI1.0081.8463.2-
54KsenonXe1.172.0473.1-
55CezCs375.72.42--
56BarBa502.9965.3--
57LantanLa538.11.0671.854.82
58CerCe527.41.0471.9493.547
59PrazeodymPr523.21.0182.0863.761
60NeodymNd529.61.0352.133.899
61PrometPm535.91.0522.153.97
62SamarSm543.31.0682.263.99
63EuropEu546.71.0852.4054.11
64GadolinGd592.61.1671.9914.25
65TerbTb564.71.1122.1143.839
66DysprozDy571.91.1262.24.001
67HolmHo580.71.1392.2044.1
68ErbEr588.71.1512.1944.115
69TulTm596.71.1632.5444.119
70IterbYb603.41.1762.4154.22
71LutetLu523.61.342.0224.36
72HafnHf6801.442.253.215
73TantalTa761---
74WolframW770---
75RenRe760---
76OsmOs840---
77IrydIr880---
78PlatynaPt8701.791--
79ZłotoAu890.11.98--
80RtęćHg1.0071.813.3-
81TalTl589.41.9712.878-
82OłówPb715.61.453.0824.083
83BizmutBi703.31.612.4664.37
84PolonPo812---
85AstatAt890---
86RadonRn1.037---
87FransFr384---
88RadRa509.4971.9--
89AktynAc499---
90TorTh587---
91ProtaktynPa568---
92UranU584---
93NeptunNp597---
94PlutonPu585---
95AmerykAm578---
96KiurCm581---
97BerkelBk601---
98KalifornCf608---
99EinsteinEs619---
100FermFm627---
101MendelewMd635---
102NobelNo642---
103LorensLr470---
104RutherfordRf580---

Trochę informacji

  • Energia jonizacji to minimalna energia potrzebna do oderwania elektronu od atomu lub cząsteczki.
  • W fizyce atomowej energię jonizacji podaje się zwykle w elektronowoltach na atom (eV). Natomiast na potrzeby chemii częściej spotykaną jednostką jest kilodżul na mol (kJ/mol). Obie jednostki dotyczą natomiast tej samej własności i możliwe jest przeliczanie jednej na drugą i odwrotnie.
  • Aby przeliczyć energię jonizacji z elektronowoltów na kilodżule na mol lub odwrotnie należy skorzystać z poniższej relacji:
    1eV=96.49kJmol1 eV = 96.49 \frac{kJ}{mol}
    Jeśli potrzebujesz przeliczyć energię jonizacji pomiędzy powyższymi lub innymi, mniej standrdowymi jednostkami możesz skorzystać z naszego kalkulatora: konwerter jednostek energii.
  • Energię potrzebą do wybicia jednego elektronu nazywamy pierwszą energią jonizacji, do wybicia kolejnego drugą energią jonizacji itd.
  • Pierwsza energia jonizacji dla obojętnej cząsteczki jest w przybliżeniu równa energii ostatniego zajętego orbitalu (ang. HOMO - highest occupied molecular orbital). Przybliżenie to jest znane jako twierdzenie Koopmansa.

Tagi i linki do tej strony

Jakie tagi ma ten kalkulator

Permalink

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)

JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.