Szukaj
Tabela energii sieci krystalicznej
Tabela zawiera wartości energi sieci krystalicznej w kJ/mol dla wybranych związków jonowych.

Wersja beta

TO JEST WERSJA TESTOWA
Ten kalkulator dopiero powstaje - właśnie nad nim pracujemy.
To znaczy, że może działać poprawnie, ale nie musi.
Jak najbardziej możesz go użyć. Może nawet uzyskasz poprawne wyniki.
Prosimy jednak, abyś sprawdził uzyskane wyniki we własnym zakresie. Potwierdź je przed wykorzystaniem, bo mogą być błędne.
W każdym razie - prace trwają. Ta podstrona powinna zostać ukończona już wkrótce. Zapraszamy !
Jeśli masz jakieś pomysły, uwagi - daj znać !

Energia sieci krystalicznej dla wybranych par jonów (kJ/mol)

Kation / AnionF-Cl-Br-I-O2-S2-OH-H-
Li+1024841.8802 748.62900-854920.8
Na+940774741694.0--884.5840.0
K+830730677.5637.5--790690.0
Rb+774678654618.0--766678.0
Cs+732646625.5592.0--720653.0
NH4+816640615578.0----
Ag+871783757736.62455---
Cu+-866829787.027202580--
Cu2+-2762--41403725--
Mg2+292025002420250539503320--
Ca2+2620224021552060353031102580-
Sr2+2460212020481945334029002425-
Ba2+2315202019501845314022402300-
Zn2+----41303422--
Cd2+2638---36553230- -

Energia sieci krystalicznej: dane teoretyczne i doświadczalne (kJ/mol)

SubstancjaEnergia sieci (zmierzona w cyklu Borna-Habera-Fajana) [kJ/mol]
(CH3CH2CH2CH2)4NHCl2290-
(CH3CH2)4NHCl2346-
(CH3)4NHCl2427-
CsBCl4473-
CsAlCl4486-
RbBCl4489486
NaFeCl4492-
CsGaCl4494-
KBCl4506497
(CH3)4NI544-
(CH3)4NBr553-
NaAlCl4556-
CsBF4556565
RbClO4564576
CsMnO4565-
(CH3)4NCl566-
RbBF4577590
FrI582-
NH4BF4582-
NH4ClO4583580
RbMnO4586-
PH4I590-
CsHSe598669
KClO4599595
CsI600613
CsCN601-
CsHCl2601-
NH4CNS605611
KMnO4607-
CsHf2607-
FrBr611-
KBF4611616
PH4Br616-
RbI617632
NH4CN617691
CsCNS623568
RbCNS623619
KCNS623616
RbHSe623689
RbHf2627631
CsVO3628-
CsHS628657
CsBH4628-
FrCl632-
CsBr632647
KI632650
CsClO4636550
CsIO2F2636-
RbCN638-
NaClO4643641
KHSe644712
CsNO3648650
CsH648653
RbBH4648-
RbBr651668
Cs(HCO2)651-
RbHS655682
KBH4655638
RbVO3657-
CsCl657670
NaBF4657674
KHF2657660
NaMnO4661-
NH4HS661718
CsNCO661-
RbNO3662671
LiNO3662671
CsN3665674
KBr671691
RbIO2F2674-
RbN3674691
NH4IO2F2678-
CsHCO3678520
CsO2679696
RbCl680695
NaCNS682682
NaI682705
Cs(CH3COO)682-
KNO3685694
Rb(HCO2)685-
KVO3686-
RbH686684
TlN3689742
CsNO2690-
TlNO3690707
RbClO3690703
TlI692710
KCN692686
RbNCO692-
CsBrO3694681
KO3697707
KN3697-
KNO2699687
KiO2F2699689
LiBF4699749
KCl701720
NaHSe703732
NaBH4703694
TlOH705874
NH4HF2705658
RbO2706721
RbHCO3707522
LiClO4709715
KH711713
KClO3711721
K(HCO2)713722
FrF715-
NH4(HCO2)715-
Rb(CH3COO)715-
TlBr720734
RbBrO3720705
CsOH721732
NaHS723771
RbNO2724765
NH4NCO724-
KNCO726734
LiI730764
NaBr732754
AgIO2F2736685
TlCl738751
KBrO3740722
KO2741751
KHCO3741573
CsF744759
TlH745-
K(CH3COO)749726
NaNO3755763
NaHF2755748
NaVO3761-
CsIO3761-
LiCNS764765
RbOH766765
NaIO2F2766756
NaCN766759
LiHS768862
NaCl769790
NaClO3770785
NaN3770784
NaNO2774772
RbF774795
PbH778-
LiBH4778-
LiBr788820
KOH789796
RbIO3791-
Na(HCO2)791804
NaO2799821
NaBrO3803791
NaH807807
NaNCO807816
KF808829
LiVO3810-
AgNO3820832
KIO3820780
NaHCO3820656
LiHF2821847
LaH828-
CuH8281254
Na(CH3COO)828807
LiCl834864
LiIO2F2845-
LiNCO849-
AgN3854910
LiN3861875
Li(HCO2)865-
LiCN874-
AgI881892
NaIO3883876
LiBrO3883880
NaOH887892
AgBr897905
HfH904-
AgCl910918
NaF910930
ZrH9161590
LiH916918
AgOH918845
NiH929-
PtH937-
AgH941-
CuI948966
GeH950-
AgF953974
CuBr969978
LiIO3975974
PdH9791368
CuCl992996
TiH9961407
CuOH1006-
AuCl10131066
LiOH10211028
TaH1021-
AuI10271070
AuBr10291059
LiF10301049
AuOH1033-
AuH10331108
CrH1050-
NbH11631633
VH11841344
Rb2SnI61226-
Cs2TeI61246-
Cs2PoBr61286-
Cs2TeBr61306-
Cs2SnBr61306-
Rb2SnBr61309-
(NH4)2TeCl61318-
K2TeCl613181320
Rb2TeCl61321-
Cs2TeCl61323-
(NH4)2PoCl61338-
Cs2ZrCl613391307
K2ZrCl613391371
Cs2TiBr613391306
Rb2ZrCl61341-
Rb2TiBr613411331
Rb2PbCl613431343
Cs2PbCl61344-
K2HfCl613451461
Cs2MoCl613471347
(NH4)2PbCl61355-
Rb2SbCl61357-
Cs2SnCl61358-
Rb2WBr613611391
Rb2SnCl613611363
Cs2WBr613621332
K2SnCl613631390
(NH4)2SnCl613701344
Rb2NbCl613711385
K2ReBr613751375
K2NbCl613751398
K2TiBr613791379
Cs2NbCl613811344
Cs2ZnI41386-
Cs2CoCl41391-
Cs2WCl613921366
TlTeCl61392-
Cs2CuCl41393-
K2OsBr61396-
Rb2WCl613971434
Cs2SeCl61397-
K2WCl613981423
Cs2ReCl61398-
Rb2MoCl613991399
Cs2TiCl614021384
Cs2GeCl614041419
K2WBr614081408
Rb2SeCl61409-
Cs2OsCl61409-
K2TiCl614121447
Rb2ReCl61414-
Rb2TiCl614151416
K2ReCl614161442
K2MoCl614181412
(NH4)2SeCl61420-
K2PtI61421-
K2PtBr614231392
Cs2PdCl61426-
Tl2SnCl61437-
K2IrCl614421440
Cs2PtCl61444-
K2OsCl614471447
Rb2ClCl41447-
Rb2PdCl61449-
Rb2MnCl61451-
K2RuCl61451-
Cs2ZnBr41454-
Cs2UBr61459-
K2MnCl61462-
(NH4)2MnCl61464-
Rb2PtCl61464-
(NH4)2PtCl61468-
K2PtCl614681471
Rb2UBr61473-
K2PdCl614811493
K2UBr61484-
Cs2ZnCl41492-
Rb2ZnBr41498-
Na2UBr21504-
Na2MoCl615261504
Rb2ZnCl41529-
Tl2PtCl61546-
TlTiCl615601553
Cs2GeF61573-
K2PtCl415741550
Cs2SO415961658
Cs2CrF61603-
Cs2SiF616041498
Cs2SeO41615-
Cs2MnF61620-
Cs2CoF61632-
Rb2SO416361748
Rb2SiF616391673
Cs2SeO31640-
(NH4)2GeF61657-
K2SiF616701765
Tl2SiF61675-
Rb2SeO41686-
Rb2MnF61688-
Rb2NiF61688-
Rb2CoF61688-
K2SO417001796
Rb2SeO317151675
K2NiF61721-
K2SeO41732-
Cs2Te1745-
Cs2Se1745-
(NH4)2SO417661777
TlSeO41766-
Ag2PtCl617731881
K2SeO317741749
Ba(MnO4)21778-
Ag2PtBr217912276
Ba(ClO4)217951769
RaI21803-
Na2SO418271938
Tl2SO418281722
K2Te1830-
Rb2Te1837-
Rb2Se1837-
Sr(MnO4)21845-
Sr(ClO4)218621862
BaI218621890
Na2SeO41879-
Tl2SeO31879-
Cs2S18921850
Cs2CO319201722
Rb2S19291949
RaBr21929-
K2Se1933-
Ca(MnO4)21937-
Cs2O219481512
Na2SeO319501916
Ca(ClO4)219581971
BaBr219711995
CaI219712087
Ba(CNS)219791852
K2S19792052
Ba(HS)219791956
SrI219841976
Na2Te19972095
Rb2CO320001783
Ba(CN)220012009
RaCl22004-
(NH4)2S20082026
Ba(N3)22021-
Rb2O220251994
Ag2SeO42033-
BaCl220462069
BaPtCl620472070
Li2SeO42054-
Sr(N3)220562187
Pb(CNS)22058-
Ba(NO3)220622035
Sr(CNS)220631957
Sr(HS)22063-
Pb(NO3)220672208
Tl2Te20842172
K2CO320841846
Ag2SO421041989
Ag2SeO321132148
K2O221142064
Sn(CNS)221172142
BaH221212133
Na2Se2130-
Cs2O21312063
CaBr22132-
Sr(CN)22138-
Ba(OH)221422330
SrCl221422170
Hg(CNs)221462492
Sn(NO3)221552254
Hg2SeO42163-
Rb2O21632161
PbI221632177
Li2SeO32171-
Sr(NO3)221762151
Ca(CNS)221842118
Ca(HS)221842171
Ca(N3)221862316
Na2S21922203
SnI221932206
Cd(CNS)222012374
Cu2SeO42201-
ScI22201-
Tl2Se2209-
LiTe22212-
MnI22212-
PbBr222192230
Li2SO422292142
K2O22382232
Cd(NO3)222382462
SrH222502265
SnBr222512256
TiI222592342
Ca(NO3)222682247
CaCl222682271
Ca(CN)222682240
CrI222692440
PbCl222702282
Cu2SO422762166
Mn(CNS)222802351
RaF22284-
ScBr22291-
MgI222932340
SnCl222972310
Tl2S22982258
Na2CO323012016
Na2O22309-
Mn(NO3)223182478
Sr(OH)223302474
Zn(CNS)223352560
BaF223472373
TiBr223602430
Li2Se2364-
AcH22372-
Zn(NO3)223762649
Pb(OH)22376-
CrBr223772536
LaH223802522
ScCl22380-
MgBr224062451
Mn(N3)224082348
CaH224102406
CeH224142509
FeI224392491
TiCl224392514
CdI224412455
Cd(N3)224462576
PrH224482405
MnBr224482482
BaSeO324602451
Li2S24642472
NdH224642394
BaSO424692374
SrF224762513
MgCl224772540
Na2O24812478
Mg(NO3)224812521
CaSO424892480
SrSeO42489-
Sn(OH)224892721
GdH224942651
Ca(OH)225062637
CdBr225072517
SmH225102389
MnCl225102551
FeBr225152577
PuH22519-
PmH22519-
Li2CO325232254
PbF225352543
CrCl225402601
AmH22544-
SnF22551-
CdCl225522565
Co(NO3)225602647
CoI225692561
FeCl225692641
SrSO425772484
ZnI225812619
Cd(CN)225832591
SrSeO325862588
Li2O225922557
Ag2S26062677
Ag2Te26072600
Cd(OH)226072909
NiI226072637
VCl226072593
BaSe2611-
BaCO326152554
HgI226282624
HgBr226282639
MoI22630-
CaSeO42632-
CuI22640-
CoBr226402643
CaF226402651
MnF22644-
BaC226472652
ZnBr226482689
Fe(OH)226533044
HgCl226572664
Tl2O26592575
Hg(OH)22669-
CuBrI2669-
Ag2Se2686-
CuClI2694-
ZnCl227032748
Cu2Te27062683
HgH22707-
CoCl227072706
ZrH227112999
ThH227112738
ScH227112744
CuBr227152774
SrCO327202688
CaTe2721-
TiF22724-
PbCO327282750
NiBr227292721
Cu(N3)227302738
CaSeO32732-
SrSe2736-
MoCl227372746
PdBr227412751
MoBr227422753
PdI227482760
CuClBr2753-
NiCl227532786
HgF22757-
CuCl227742824
PdCl227782818
CrF227782939
BeI227802813
Cu2S27862865
Co(OH)227863109
SrC227882782
MgH227912718
Zn(OH)227953151
Li2O27992841
CuFI2803-
CaCO328042811
CdF228092830
Zn(CN)228092817
Ni(OH)228323186
Zn(N3)228402970
FeF228492967
CuFBr2853-
CaSe28582862
TiH228662864
Cu(OH)228703229
Mg(OH)228702998
ZnH22870-
MgTe28783081
CuFCl2891-
MgSeO42895-
SnCO32904-
Au2S2908-
Mn(OH)229093008
CaC229112902
MnSO429202825
MgF229262978
CdCO329293052
CuH22941-
AgF229422967
BeBr229502914
BaNH2975-
Ag2O30022910
CoF230043042
BeCl230043033
MgSeO330122998
ZnF230213053
BaO30293054
SrO230372977
CuF230463102
MnCO330463092
MgSe3071-
NiF230983089
ZnCO331213273
FeCO331213169
Cs3VO43137-
MgCO331383122
CaO231443132
SrNH3146-
MnSe3176-
BeH23205-
SrO32173223
Rb3VO43243-
Cu2O32733189
CaNH3293-
BeTe3319-
BeSeO33322-
MgO233563526
K3VO43376-
CaO34143401
BeSe3431-
CoCO334433235
BeSeO43448-
BeF234643526
Be(OH)234773620
CuCO33494-
PbO3520-
SnO3652-
MnO37243745
PdO3736-
Na3VO43766-
BiI33774-
FeO37953865
MgO37953791
CdO3806-
TiO38323811
CoO38373910
HgO3907-
NiO39084010
LaI339163986
GeO3919-
VO39323863
Li3VO43945-
AcCl34096-
CuO41354050
ZnO41423971
LaBr34209-
InI342345001
YI342404258
UCl34243-
LaCl342634242
NpCl34268-
PuCl34289-
AmCl34293-
PrCl343224387
NdCl343434415
SmCl343764450
EuCl343934490
CeCl343944348
GdCl344064495
La(OH)34443-
DyCl344814529
HoCl345014572
YCl345064524
BeO45144443
ErCl345274591
InBr345355117
TmCl345484608
GaI346115496
ScI34640-
BiCl346894707
Y(OH)34707-
ScBr347294761
InCl347365183
AsI348245295
TiI34845-
NbI34860-
LaF34862-
SbI348674692
ScCl348744901
LaH348954493
SbBr349544776
NbBr34980-
YF34983-
GaBr349965569
TiBr350125023
BaB65021-
SbCl350324857
NbCl35062-
Sc(OH)350635602
YH350634910
AlI350705227
MoI35073-
TlI35088-
TlH35092-
InH35092-
EuB65104-
SrB65104-
FeI35117-
VI351215136
TiCl35134-
YbB65146-
CaB65146-
MoBr35156-
TlBr35171-
TcI35188-
FeBr2I5209-
VBr352145224
TcBr35215-
GaCl352175665
RuI352225235
RuBr352235232
RuCl352455257
MoCl352465253
AlBr352475360
TlCl352585278
TcCl35270-
FeCl2I5272-
CrI352755294
In(OH)35280-
SbF352955324
Tl(OH)35314-
VCl353225329
CrBr2I53305370
MnI35330-
FeBr353335347
FeCl2Br5339-
CrBr35355-
FeCl353645436
AlCl353765513
CrCl2I53815429
ScH35439-
CrCl2Br5448-
MnBr35448-
ScF354925540
TlF35493-
AsBr354975365
CrCl355185529
MnCl35544-
Cr(OH)355566299
FeF2I5569-
Al(OH)35627-
ZnI35636-
RhCl356415665
TiF35644-
FeF2Br5653-
CrF2I5669-
GaH35690-
FeF2Cl5711-
FeH35724-
Ga(OH)357326368
ZnBr35732-
CrF2Br5753-
CrF2Cl5795-
GaF358296238
ZnCl35832-
FeF35870-
VF35895-
AlH359245969
AlF359246252
CoF35991-
MnF36017-
CrF360336065
Mn(OH)36213-
MoF36459-
Ba2GeO466536643
LaN68766793
Sr2GeO46987-
ZrI471557801
FePO472517300
Ca2GeO473017306
GaPO47381-
MnPO47397-
PmB67406-
LaB67406-
AlPO474277507
SmB67447-
NdB67447-
PrB67447-
YB67447-
LuB67489-
TmB67489-
ErB67489-
HoB67489-
DyB67489-
TbB67489-
GdB67489-
ScN75477506
ZrN76337723
ZrBr476617984
NbN79398022
SnBr479708852
Mg2GeO47991-
ZrCl480218144
TiN81308033
BPO48201-
CrN82698358
VN82838233
SnCl483558930
MoI48427-
MoBr485109500
MoCl485569603
Zr(OH)48619-
MoF48795-
ZrF488538971
TiI491088918
Sn(OH)491889879
TiBr492889059
TiCl49431-
Ti(OH)49456-
PbF49519-
CeO29627-
Ba3(PO4)296529654
TiF4100129908
CeB610083-
Sr3(PO4)21012510075
ThB610167-
ThO210397-
PaO210573-
Ca3(PO4)21060210479
NpO210707-
PuO210786-
AmO210799-
CmO210832-
Mn(OH)410933-
ZrO211188-
PbO211217-
Mg3(PO4)21163211407
MoO211648-
SnO211807-
TiO212150-
La2O312452-
Ac2O312573-
Ce2O312661-
Pr2O312703-
Y2O312705-
Nd2O312736-
Pm2O312811-
GeO212828-
Sm2O312878-
Eu2O312945-
MnO212970-
Gd2O312996-
Tb2O313071-
SiO213125-
Dy2O313138-
Ho2O313180-
Er2O313263-
Tm2O313322-
Yb2O313380-
Sc2O31355713708
Lu2O313665-
In2O313928-
Fe2O31430914774
V2O31509614520
Mn2O31514615035
Cr2O31527614957
Ga2O31559015220
Al2O315916-

Trochę informacji

  • Energia sieci krystalicznej to ilość pracy (energii) jaką trzeba włożyć aby zamienić sieć krystaliczną na jony oddalone od siebie do nieskończoności.
  • Równoważnie, energię sieci można zdefiniować jako ilość pracy (energii) jaka jest uwalniania podczas tworzenia sieci krystalicznej z oddalonych do nieskończoności jonów.
  • Energia sieci to całkowita energia potencjalna kryształu.
  • Energię sieci krystalicznej podaje się zazwyczaj w kilodżulach na mol (kJ/mol).
  • Od energii sieciowej zależą inne właściwości fizykochemiczne kryształu np.
    • rozpuszczalność,
    • lotność,
    • temperatura topnienia (czym większa energia sieci tym wyższa temperatura topnienia),
    • twardość,
    • itd.
  • Dział nauki zajmujący się badaniem sieci krystalicznych to krystalografia.
  • Istnieją modele teoretyczne, które pozwalają (z lepszym lub gorszym skutkiem) obliczyć energię sieci. Podstawą takich modeli jest fizyka statystyczna (przez chemików określana częściej jako termodynamika statystyczna).
  • Jednym z bardziej znanych modeli kryształu jest tzw. kryształ Einsteina. W modelu tym traktujemy kryształ jak N niezależnych od siebie oscylatorów harmonicznych o identycznej częstotliwości drgań.

Źrodło danych

  • Dane w pierwszej z tabel (pary jonów) pochodzą ze strony naukowiec.org.
  • Druga tabela (porównanie danych teoretycznych i doświadczalnych) bazuje na danych z:
    David R. Lide (Editor-in-Chief): Handbook of Chemistry and Physics - 88th Edition, 2007-2008; strony 12-19, 12-27.

Tagi i linki do tej strony

Jakie tagi ma ten kalkulator

Permalink

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)

JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.