Kalkulator wieku emerytalnego
Kalkulator oblicza jak dużo lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund pozostało do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę.

Data początkowa i sposób obliczeń#

Twoja data urodzenia
Nie wliczajSobótNiedzielŚwiąt
Twój region
Płeć

Czas pozostały do emerytury#

Teraz jest2021-07-28 (środa)
Data przejścia na emeryturę2058-06-20 (czwartek)
Twój wiek emerytalny67 lat
Do Twojej emerytury pozostało
Do Twojej emerytury pozostało
36 lat, 10 miesięcy, 22 dni, 26 minut i 47 sekund.
442 miesięcy, 22 dni, 26 minut i 47 sekund.
13475 dni, 26 minut i 47 sekund.
323400 godzin, 26 minut i 47 sekund.
19404026 minut i 47 sekund.
1164241607 sekund.
1925 tygodni, 22 godzin, 26 minut i 47 sekund.
Liczba wykluczonych sobót
Liczba wykluczonych niedziel
Liczba wykluczonych świąt
Wykluczone święta
Całkowita liczba wykluczonych dni

Wiek emerytalny na świecie#

Poniżej zebrano porównanie wieku emerytalnego w różnych regionach świata.
Pamiętaj, że tabela ta jest jedynie orientacyjna.
Dokładne informacje znajdziesz na stronach rządowych właściwych dla Twojego kraju.
KrajMężczyźniKobietyStan
na rok
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Albania652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202012
Armenia632054-06-202054-06-20632054-06-202054-06-202011
Australia652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202014
Austria652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202011
Azerbaijan622053-06-202053-06-2059.52050-06-202050-06-202012
Belarus602051-06-202051-06-20552046-06-202046-06-202007
Belgium652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202009
Bosnia and Herzegovina652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202011
Bulgaria632054-06-202054-06-20602051-06-202051-06-202011
Chile652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-20?
China602051-06-202051-06-2050-552041-06-202046-06-202011
Croatia652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202011
Cyprus652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202011
Czech Republic632054-06-202054-06-2059-632050-06-202054-06-202013
Colombia622053-06-202053-06-20572048-06-202048-06-202014
Denmark65-672056-06-202058-06-2065-672056-06-202058-06-202008
Estonia632054-06-202054-06-20622053-06-202053-06-202014
Finland62-682053-06-202059-06-2062-682053-06-202059-06-202008
France622053-06-202053-06-20622053-06-202053-06-202011
Georgia652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202011
Germany652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202008
Greece672058-06-202058-06-2060-672051-06-202058-06-202012
Hungary622053-06-202053-06-20622053-06-202053-06-202011
Iceland672058-06-202058-06-20672058-06-202058-06-202007
India602051-06-202051-06-20602051-06-202051-06-202014
Indonesia582049-06-202049-06-20582049-06-202049-06-202014
Ireland65-662056-06-202057-06-2065-662056-06-202057-06-202008
Israel672058-06-202058-06-20622053-06-202053-06-202011
Italy662057-06-202057-06-20642055-06-202055-06-202014
Japan60-652051-06-202056-06-2060-652051-06-202056-06-20?
Kazakhstan632054-06-202054-06-20582049-06-202049-06-202011
Kosovo652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202011
Korea, Republic of56-582047-06-202049-06-2056-582047-06-202049-06-20?
Kyrgyzstan632054-06-202054-06-20582049-06-202049-06-202011
Latvia622053-06-202053-06-20622053-06-202053-06-202011
Liechtenstein642055-06-202055-06-20642055-06-202055-06-202007
Lithuania632054-06-202054-06-20612052-06-202052-06-202014
Luxembourg652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202011
Macedonia642055-06-202055-06-20622053-06-202053-06-202011
Malaysia602051-06-202051-06-20602051-06-202051-06-202013
Malta612052-06-202052-06-20602051-06-202051-06-202008
Moldova652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202011
Montenegro652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202013
Nepal582049-06-202049-06-20582049-06-202049-06-202007
Netherlands65-672056-06-202058-06-2065-672056-06-202058-06-202009
New Zealand652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202013
Norway672058-06-202058-06-20672058-06-202058-06-202011
Pakistan602051-06-202051-06-20602051-06-202051-06-202007
Poland65-672056-06-202058-06-2060-672051-06-202058-06-202013
Portugal662057-06-202057-06-20662057-06-202057-06-202014
Romania642055-06-202055-06-20592050-06-202050-06-202013
Russia602051-06-202051-06-20552046-06-202046-06-202015
Saudi Arabia622053-06-202053-06-20622053-06-202053-06-202014
Serbia652056-06-202056-06-20602051-06-202051-06-202011
Singapore62-652053-06-202056-06-2062-652053-06-202056-06-202012
Slovakia622053-06-202053-06-20622053-06-202053-06-202012
Slovenia632054-06-202054-06-20612052-06-202052-06-202008
Spain652056-06-202056-06-20652056-06-202056-06-202011
Sweden61-672052-06-202058-06-2061-672052-06-202058-06-202011
Switzerland652056-06-202056-06-20642055-06-202055-06-202007
Tajikistan632054-06-202054-06-20582049-06-202049-06-202011
Turkmenistan622053-06-202053-06-20572048-06-202048-06-202011
Turkey602051-06-202051-06-20582049-06-202049-06-202014
Ukraine602051-06-202051-06-2055-602046-06-202051-06-202011
United Kingdom (UK)65-682056-06-202059-06-2060-682051-06-202059-06-202015
United States (USA)62-672053-06-202058-06-2062-672053-06-202058-06-202015
Uzbekistan602051-06-202051-06-20552046-06-202046-06-202011
Vietnam602051-06-202051-06-20552046-06-202046-06-202011

Co więcej możemy policzyć na podstawie Twojej daty urodzenia#

Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś)
30 lat, 1 miesiąc, 8 dni, 23 godzin, 33 minut i 13 sekund.
361 miesięcy, 8 dni, 23 godzin, 33 minut i 13 sekund.
10996 dni, 23 godzin, 33 minut i 13 sekund.
263927 godzin, 33 minut i 13 sekund.
15835653 minut i 13 sekund.
950139193 sekund.
1570 tygodni, 6 dni, 8 godzin, 33 minut i 13 sekund.
Twój znak zodiaku♊ bliźnięta
Twóje drzewo w horoskopie celtyckim Figa
Twój ptak w horoskopie ptasim Dzięcioł
Twoja część ciała w horoskopie marokańskimŻołądek
Twoja liczba w horoskopie japońskimJedynka
Twoja karta w horoskopie cygańskimDziewiątka czerwo (9 ♥)
Twój kwiat w horoskopie kwiatowymAster
Twój owoc w horoskopie rzymskimGruszka
Do Twoich urodzin pozostało
10 miesięcy, 22 dni, 26 minut i 47 sekund.
326 dni, 26 minut i 47 sekund.
7824 godzin, 26 minut i 47 sekund.
469466 minut i 47 sekund.
28168007 sekund.
46 tygodni, 4 dni, 22 godzin, 26 minut i 47 sekund.
Do Twoich urodzin pozostało
Do momentu daty końcowej przespałeś(aś)
ok. 87968 godzin
ok. 3665.33 dni
ok. 122.18 miesięcy
ok. 10.18 lat
ok. 33.33% życia

Trochę informacji#

  • Obecnie sądzi się, że pierwowzór pierwszych systemów emerytalnych wywodzi się z wojskowości. Legioniści w starożytnym Rzymie po odbyciu 20 lat służby (w tym 4 lata jako rezerwiści) otrzymywali odprawę lub ziemię odebraną podbitym ludom. Z czasem system ten przekształcił się w regularne świadczenie wynoszące ok. 66-75% pensji robotnika. Jednak, system ów nadal dotyczył tylko byłych żołnierzy.
  • Emerytury przeznaczone dla cywilów pojawiły się dopiero w XIX wieku. Za twórcę pierwszego powszechnego systemu emerytalnego uważa się Otto von Bismarcka, który w 1880 roku aby zyskać przychylność robotników wprowadził gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Taki system z grubsza przypominał już obecnie znane nam systemy emerytalne.
  • Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym co można wyczytać z Twojej daty urodzenia sprawdź również inne kalkulatory:

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??#

  • Twoja data urodzenia - to po prostu dzień, w którym się urodziłeś(aś). Jest to podstawa do wszystkich przyszłych obliczeń.
  • Płeć - w większości rejonów świata sposób liczenia wieku emerytalnego różni się w zależności od płci. Dzięki tej informacji Calculla będzie mogła dobrać właściwy algorytm, w zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
  • Twój region - sposób obliczania wieku emerytalnego jest różny w różnych regionach świata. Dzięki tej informacji Calculla może dostosować sposób liczenia do kraju, w którym mieszkasz.
  • Data końcowa - jest to data do kiedy prowadzone są obliczenia. Domyślnie jest to aktualnie pobrany czas (dzień dzisiejszy).
  • Data przejścia na emeryturę - jest to najwcześniejsza możliwa data, kiedy możesz ubiegać się o uzyskanie świadczenia emerytalnego
  • Twój wiek emerytalny - tyle lat będziesz mieć w momencie przejścia na emeryturę
  • Do Twojej emerytury pozostało - jest to ilość lat, miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała jeszce do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę

  • Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś) - jest to całkowity czas jaki minął od chwili Twojego urodzenia do wybranej daty końcowej. Innymi słowy jest to Twój aktualny wiek podany w latach, miesiącach, dniach, godzinach i sekundach.
  • Twój znak zodiaku - jest to astrologiczny znak zodiaku jaki odpowiada Twojej dacie urodzenia.
  • Do Twoich urodzin pozostało - jest to ilość miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała do Twoich najbliższych urodzin. Wielkość ta jest obliczana na podstawie daty urodzenia, którą podałeś(aś) w formularzu.
  • Do momentu daty końcowej przespałeś(aś) - to pole mówi szacunkowo jak dużo czasu spędziłeś(aś) śpiąc, licząc do momentu daty końcowej. Innymi słowy jest to przybliżona suma przespanych godzin w okresie od chwili Twojego urodzenia do daty końcowej.

Zobacz również#

  • Jeśli zainteresowała Cię ta strona sprawdź nasze inne kalkulatory związane z czasem:

Wiek emerytalny w Polsce#

  • Aktualnie (stan na maj 2005), wiek emerytalny w Polsce jest różny dla różnych osób w zależności od płci i daty urodzenia.
  • Taki stan rzeczy wynika ze zmian w systemie emerytalnym, które miały na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do 67 lat.
  • Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet to:
    • 60 lat dla osób urodzonych przed 1953 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych po 1973 roku
    • Wartość pośrednia pomiędzy 60, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1953-1973.

  • Natomiast wiek emerytalny dla mężczyzn przedstaweia się następująco:
    • 65 lat dla osób urodzonych przed 1948 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych w roku 1953 lub później
    • Wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1948-1953.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK)#

  • Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK) jest aktualnie (stan na maj 2015) regulowany przez cztery ustawy (ang. "Pension Acts"): z 1995, 2007, 2011 i 2014 roku.
  • Wszystkie wspomniane ustawy miały na celu stopniowe podwyższanie, a także docelowe zrównanie wieku emerytalnego dlą mężczyzn oraz kobiet.
  • Wg. aktualnych przepisów, dla aktualnych nastolatków, przewiduje się emeryturę po ukończeniu 68 roku życia (niezależnie od płci).
  • Kolejne ustawy stopniowo podwyższają i zrównują wiek emerytalny względem płci:
    • Pensions Act 1995: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego kobiet z 60 do 63 lat. Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1950 , a 5. kwietnia 1953.
    • Pension Act 2007: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego, tak by docelowo osiągnąć wiek 68 lat (kobiety i mężczyźni) w 2046 roku.
    • Pension Act 2011: przysieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego do 65 lat (kobiety) oraz do 66 (mężczyźni). Dotoczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1953, a 5. kwietnia 1960.
    • Pension Act 2014: ponowne przyspieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego z 66 do 67 lat (kobiety i mężczyźni). Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1960, a 5. kwietnia 1977.


Wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA)#

  • Podstawowa emerytura gwarantowana przez państwo pochodzi z rządowej organizacji Social Security (SS).
  • Obywatele nabywają prawo do świadczeń wypłacanych przez Social Security po przepracowaniu przynajmniej 10 lat, podczas których odprowadzali składki emerytalne na ten fundusz.
  • Social Security nie różnicuje świadczeń w zależności od wieku. Wiek emerytalny dla obu płci jest identyczny.
  • Obecnie (stan na maj 2015) wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA) zależy od roku urodzenia i wynosi on:
    • 65 lat dla osób urodzonych w roku 1937 lub wcześniej,
    • 67 lat dla osób urodzonych w 1960 roku lub później,
    • wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1938-1959.

Wiek emerytalny w innych rejonach świata#

  • Wiek emerytalny jest różny w różnych krajach. Każdy kraj samodzielnie reguluje przepisy dotyczące swojego systemu emerytalnego.
  • Wiele krajów różnicuje wiek emerytalny względem płci. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć tendencja do stopniowego zrównania wieku dla kobiet i mężczyzn.
  • Wiek emerytalny na świecie jest bardzo zróżnicowany. Można spotkać kraje gdzie wynosi on zaledwie 50 lat (Chiny, kobiety). Istnieją również kraje, gdzie wynosi on aż 68 lat (Wielka Brytania).
  • W ostatnich latach można zaobserwować zjawisko polegające na systematycznym podwyższaniem wieku emerytalnego.

Tagi i linki do tej strony#

Jakie tagi ma ten kalkulator#

Permalink#

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

Stara wersja strony - linki#

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.