Nowa Calculla

Nowa Calculla

To jest nowa, całkowicie przeprojektowana Calculla.
Nazywamy ją Calculla v2, czyli Calculla wersja 2. ("v" to angielski skrót od wersja)

Archiwum: Gdzie jest stara Calculla ?

Stara Calculla (v1) jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl
Wszystkie kalkulatory na poprzedniej wersji powinny nadal działać tak jak działały przez lata. Nie będziemy już nic zmieniać ani poprawiać na Calculli v1, więc wszystko zostaje jak jest, zmienia się tylko link. Mamy nadzieję, że nowe kalkulatory na nowej Calculli będą lepsze od tych na v1, ale też rozumiemy, że jakiś specyficzny element może być dla kogoś lepiej pasujący na starej wersji - więc archiwalna Calculla v1 zostaje w sieci właśnie dla takich potrzeb.

Nowa Calculla: kiedy, dlaczego, ...

Nasze powody: odrobinka historii

Calculla v1 została stworzona i opublikowana w 2008 roku. Na początku miała raptem 2 kalkulatory.

W roku 2015 ilość kalkulatorów przekroczyła 70. Znajdowanie kalkulatora za pomocą starego "menu" było łatwe, gdy kalkulatorów było 10-20, ale gdy ilość kalkulatorów przekroczyła 70, "menu" przestało być użyteczne. Po prostu trudno było odnaleźć w ten sposób potrzebny kalkulator. Zdaliśmy sobie sprawę, że trzeba przeprojektować sposób wyszukiwania kalkulatorów, na przykład dołożyć możliwość szukania kalkutora po słowach kluczowych.

Chcieliśmy też dodać do kalkulatorów więcej życia: dodać możliwość komentowania, jakąś formę dyskutowania (chat?) przy kalkulatorach. Chcieliśmy też zacząć tworzyć nieco bardziej zaawansowane kalkulatory, takie które na przykład operują na wielkich ilościach danych (a więc przeszukują bazy danych na serwerze), pokazują informacje w czasie rzeczywistym (pogoda, giełda, waluty) albo które łatwiej jest wypełnić i "podać dalej" (np w formie perma linka).

Kolejny powód: Calculla v1 została zaprojektowana z myślą o komputerach. W 2008 przeglądanie Internetu na komórkach i tabletach nie było jeszcze tak popularne i oczywiste jak dziś. A to znaczy, że w 2015 nastąpił czas na solidne przeprojektowanie strony.

Powody techniczne (bełkot programistów)

Utrzymanie istniejącej bazy kodu stawało się coraz trudniejsze, bo engine strony został napisany w PHP, a same kalkulatory w JavaScript. W przypadku prostych kalkulatorów to nie problem, ale gdy zaczęliśmy implementować bardziej zaawansowane funkcjonalności wymagające lepszej współpracy klient-serwer, okazało się, że dużo kodu implementujemy po 2 razy, i walczymy z problemami, które nie istniałyby przy innej architekturze.

W 2015 node.js był już wystarczająco dojrzały, żeby użyć JavaScript-u na kliencie i na serwerze - re-używając kod pomiędzy platformami.

Caclulla v2: nowe funkcje, cele i nowa jakość

Oczywiście: Nowa Calculla powinna być znacznie lepsza niż v1 :)

Nowa wersja: co już jest i działa

 • Wszystkie kalkulatory ze starej wersji zostały przeniesione (przeportowane) do v2
 • Strona ładuje się o wiele szybciej
 • Strona po załadowaniu raz, doładowuje kolejne podstrony i kalkulatory bez przeładowania całości - techniczna nazwa to Single Page Application (SPA).
 • Strona jest mobilna, czyli wygląda dobrze na komórkach i tabletach.
 • Ma znacznie wygodniejszą nawigację:
  • Górny pasek nawigacyjny - aby dało się łatwo przeskakiwać "w górę" w hierarchii podstron
  • wyszukiwarka kalkulatorów po słowach kluczowych - aby łatwo się znajdowało kalkulator
  • łatwe przełączanie pomiędzy widokiem "kalkulator" a widokiem "szukanie kalkulatorów" - żółta część jest przeznaczona do "wynajdowania", a dolna, czarna część to znaleziony kalkulator. Kolor pomaga się połapać.
 • Wszystkie okienka w które wprowadza się dane, mają teraz jeden spójny i ładny sposób pokazywania jeśli dane nie są poprawne
 • Używamy nowych technologii: Websockets, webGL, node.js, JavaScript ES6

Nowa wersja: co zamierzamy zrobić wkrótce

 • Dużo, dużo nowych kalkulatorów !
 • Nadal niektóre kalkulatory wyglądają mniej przejrzyście niż na starej Calculli - pracujemy nad tym
 • Jeszcze lepsza nawigacja - szczególnie na telefonach/smartfonach/tabletach
 • Komentarze, dyskusje, forum
 • Permalinki i pamięć kalkulatorów - aby można było zapamiętać wpisane dane i na przykład wysłać komuś taki wypełniony kalkulator
 • "widok pro" - tryb dla profesjonalistów, w którym fonty są malutkie, marginesy też i przez to jak najwięcej informacji mieści się na ekranie. Do tego jest więcej "guzików" i ustawień, ale przez to można sobie więcej "popsuć" - więc nie jest to widok dla każdego usera.
 • Więcej wizualizacji, wykresów - ogólnie lepsza grafika

Nowa wersja: dalekosiężne plany

 • W przyszłości chcielibyśmy wnieść trochę więcej "demokracji" do procesu tworzenia kalkulatorów. Być może jakiś system głosowania, gdzie użytkownicy mogliby decydować o tym co zrobić nowego, zmienić, poprawić (pomysł jest, żeby jakoś to powiązać z "punktami zaufania" albo "punktami doświadczenia" - coś podobnoego jak na Stack-Overflow). Być może także możliwość tworzenia własnych kalkulatorów - własnego kodu, widocznego publicznie (jak na wikipedii) albo tylko z przeznaczeniem na własny użytek (inspiracją jest tu np github).
 • Czekamy także na Wasze pomysły ! Zapraszamy do współpracy.
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.