Blog - aktualności i historia zmian

2020.06.17: Nowa seria kalkulatorów: suma, min-max, średnia, mediana itp

Nowa seria kalkulatorów - "statystyki dla serii liczb" - obliczamy tu średnią, mediane, znajdujemy min, max, sumę i parę innych przydatnych wartości.
Kalkulatory te przyjmują serię liczb w dowolnej formie - możesz wkleić je po przecinkach, w kolumnach, w wierszach, możesz nawet wkleić cały akapit tekstu i te kalkulatory spróbują odnaleźć wszelkie występujące liczby.
Obejrzyj:

2020.03.15: Nowy kalkulator: kilometrówka angielska

Dla wszystkich ciężko pracujących osób w UK: UK: kilometrówka angielska (MAP).
Czy jesteś pracownikiem, samozatrudnionym czy dyrektorem firmy LTD - opłaca Ci się zgłaszać "mile biznesowe", bo wypłata jest tax-free (bez podatku).

2020.02.22: Nowa tabela: składki ZUS

Dodaliśmy właśnie tabelkę Składki ZUS: stawki i podstawa. Dane sięgają 2007 roku (być może dodamy starsze dane). Takie zestawienie jest przydatne do policzenia zarówno składników pensji wypłacanej pracownikom jak i składek ZUS do zapłaty przez przedsiębiorcę.

2020.02.21: Nowa tabela: rozmiary butów na świecie

Dodaliśmy właśnie tabelkę z różnymi typami rozmiarów butów. Po amerykańsku, po europejsku, po brytyjsku, rozmiary dla mężczyzn, dla kobiet, dla dzieci - jest w tym wszystkim trochę zamieszania, a w globalnej gospodarce czasem ciężko się połapać jakiego właściwie rozmiaru jest dany but... może akurat to rozmiar wg skali wschodnio-Wietnamskiej ?

2020.01.04: Nowy kalkulator: dodaj albo odejmij dni do daty

Jeszcze jeden kalkulator związany z czasem i datami: Dodaj i odejmij dni/miesiące/lata do daty. Jaka będzie data 1000 dni od dziś ? Jaka była data 1000 dni temu wyłączając weekendy ? Ten kalkulator rozwiązuje takie właśnie pytania.

2020.01.03: Nowy kalkulator: Czas spania

Spanie to główna "aktywność" człowieka. Na sen przeznaczamy olbrzymią ilość życia. Właśnie skończyliśmy kalkulator czasu snu, który oblicza statystyki dotyczące ilości przespanego czasu - jak na przykład ile łącznie godzin przespałeś od urodzin.

2019.08.15: Nowy kalkulator: przelicznik systemów liczbowych

Dziś zakończyliśmy testy nowego kalkulatora: Systemy liczbowe. Od dziś mamy oficjalnie "konwerter do hexów"!

2019.07.27: Calculla jest teraz na Discord - zapraszamy do rozmowy

Nasza komunikacja z Wami odbywa się głównie drogą mejlową. Odpowiadamy na różne majle, np dotyczą szczegółów działania danego kalkulatora, czasami są to zgłoszenia błędów albo prośby o dodanie nowych funkcjonalności. Pomyśleliśmy, że przydałby się jakiś sposób na bardziej naturalną komunikację (realtime) w stylu czata/forum i nasz wybór w tej chwili padł na Discord.

Stworzyliśmy Kanał Calculla na Discord - dołącz do nas!
Narazie to tylko test. Zobaczymy na ile to realnie zadziała i pomoże w komunikacji z użytkowanikami Calculli.
Jeśli Ci się ten pomysł podoba - daj znać!

2019.04.26: Nowy kalkulator: KONWERTER PODSTAWY LOGARYTMU

Dodaliśmy nowy kalkulator z pogranicza matematyki (logarytm to matma) i pozostałych nauk przyrodniczych: Zmiana podstawy logarytmu

2019.04.25: Calculla nareszcie na bezpiecznym polączeniu https

Nareszcie Calculla przeszła w pełni na bezpieczne połączenie. W pełni używamy https. Nigdy więcej wiadomości typu "strona jest Niezabezpieczona".
Mamy nadzieję, że wszystko nadal działa. Jeśli coś jest nie tak - daj znać proszę.

Technikalia: Używamy Certyfikatów od Let's Encrypt.

2018.06.20: Kolejne kalkulatory związane z czasem

Opublikowaliśmy koleje 2 kalkulatory związane z czasem:
  • Ile dni do świąt - ile dni (godzin, minut, sekund) pozostało do najbliższych świąt
  • Czas pracy - ile godzin przepracowałeś w ciągu wybranego okresu ?

2018.06.19: Kalkulator wieku emerytalnego

Wiek przejścia na emerturę jest różny w zależności od kraju.
Zebraliśmy dane o zasadach wyznaczania wieku emerytalnego z wielu krajów i stworzyliśmy na ich podstawie kalkulator daty przejścia na emeryturę.
Po prostu podajesz datę urodzenia i wybierasz kraj, a kalkulator poda Ci oficjalną datę Twojej emerytury.
Ciekawa funkcja tego kalkulatora to pokazywanie jednocześnie daty przejścia na emeryturę z wielu krajach, więc można porównać, gdzie pracować i mieszkać, żeby na emeryturę przejść szybciej.

2018.06.18: Kalkulator znaku zodiaku

Wlaśnie opublikowaliśmy nowy kalkulator - znak zodiaku. Działanie jest bardzo proste - podajesz datę urodzenia i dostajesz znak zodiaku.
Poza tym, ilość kalkulatorów tego typu powoli rośnie, więc przy okazji dodaliśmy nową kategorię - kalkulatory związane z ezoteryką, numerologią i astronomią.

2018.05.14: 2 nowe kalkulatory związane z czasem

Opublikowaliśmy właśnie 2 nowe kalkulatory związane z czasem:
  • Czas życia - ile dni/godzin i minut już przeżyłeś ?
  • Rocznice ślubu - kiedy jest następna rocznica słubu i jak się nazywa ?

2018.03.29: Nowa tabela: sciagawka z TeX/LaTeX

Ostatnio wprowadziliśmy na Calculla-e wiele tekstu i tabel z wzorami matematycznymi. Oczywistą i zgodną ze standardami metodą spójnego wprowadzania matematyki do tekstu jest użycie TeX-a/LaTeX-a.
W celach pomocowych - zarówno dla nas samych jak i gości Calculla-i - nowa tabela: Szybka ściągawka z TeX-a

2018.03.25: Cztery nowe tablice matematyczne

Rozpędzamy się z użyciem Tex-a/KaTeX-a na naszej stronie. Właśnie dodaliśmy 4 nowe tabele: Funkcje trygonometryczne, Trygonometryczne wzory redukcyjne, Wzory na pochodne oraz Całki - wzory

2018.03.14: Greckie litery

Ostatnio piszemy dużo matematycznych wyrażeń. Używamy przy tym TeX-a (KaTeX-a dokładniej) oraz oczywiście encji HTML-owych. Więc naturalnie przydatna jest Tabela Greckich liter wraz z odpowiednikami w TeX i HTML.

2018.02.15: Czas: 4 nowe kalkulatory

Dzisiejszy temat to "Czas"... Skończyliśmy prace nad czterema kalkulatorami dotyczącymi czasu:
  • Przelicznik jednostek czasu - który przyjmuje różne formaty czasu (daty i godziny) w różnych kalendarzach i przelicza je na inne. 2018-01-30 albo 18/30/01 ablo 20180130 albo data wg kalendarza perskiego czy islamskiego. Formaty komputerowe "UNIX timestamp" i "Excel Serial Day" też są obsługiwane.
  • Różnica między datami - podajesz 2 różne punkty w czasie (data i godzina), a ten kalkulator obliczy ile czasu upłynie między nimi. Uwzględnia lata, miesiące, dni, godziny, minuty. Pozwala na omijanie weekendów (osobno sobót i niedziel) oraz dni wolnych od pracy (np. święta).
  • Ile dni do końca roku - czyli jak daleko do imprezy sylwestrowej ?
  • Ile dni do wakacji i ferii - już prawie wakacjeee ! ("prawie" to duże słowo ;) )

2017.09.30: Więcej o oponach: kody DOT

Jeszcze jeden kalkulator związany z oponami - Data produkcji opony (indeks DOT) został właśnie opublikowany !

2017.08.24: Nowa tabela: limity IKE

Nowa tabela: limity wpłat na indywidualne konto emerytalne (IKE) oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE): IKE i IKZE: Limity wpłat

2017.02.01: Nowy kalkulator: zużycie paliwa

Dwa nowe kalkulatory paliwa ukończone, oba związane ze zużyciem paliwa przez pojazdy (samochody, motory itp.) Spójrz na Zużycie paliwa i Zużycie paliwa (jednostki)

2017.01.08: Calculla 2.0 już działa

Nowa Calculla oficjalnie wydana ! Wersja 2 calculla.pl została ukończona i opublikowana ! Nie wszystko jeszcze działa tak jak chcemy, więc mamy jeszcze kupę pracy, ale nowa strona jest już o niebo lepsza!
Więcej na temat zmian i o nowej Calculla-i - kliknij tutaj

2015.04.06: Garść matematyki: nowe kalkulatory ułamków

Tym razem na tapetę poszły ułamki. Powstały aż 3 nowe kalkulatory: Ułamki: Dodaj i odejmij krok po kroku, Ułamki: 4 działania oraz Ułamki: odwrotność. Wszystkie pokazują krok po kroku obliczenia (takie jak znajdowanie wspólnego mianownika) i prezentują wyniki w różnych postaciach (np. skróconej albo bez skracania).

2015.03.29: Proste i użyteczne: kalkulator procentów

Ludzie albo je w pełni rozumieją i używają w życiu codziennym albo zupełnie nie mają pojęcia o co w tym chodzi i unikają jak mogą. Procenty - czyli świetny sposób określania części/kawałka jakiejś ilości/liczby. Stworzyliśmy kalkulator procentów, żeby ułatwić posługiwanie się procentem w życiu codziennym.

2015.03.11: Nowa symulacja: procent składany

Nowy kalkulator procentu składanego: Oblicza przyszłą wartość odłożonych pieniędzy zakładając, że uzyskane odsetki będą reinwestowane, czyli dodawane do kapitału. Może to być lokata albo inna inwestycja - to nie ma większego znaczenia - wystarczy jeśli wiemy jaka będzie roczna stopa zwrotu (oprocentowanie lokaty).

2015.02.21: Gdybym był bogaty, czyli kalkulator milionera

Nowy kalkulator w sekcji kalkulatorów finansowych, choć tym razem o finansach z przymrużeniem oka: Kalkulator Milionera. Życzymy Ci, abyś szybko odłożył swój pierwszy milion - nieważne czy złotych, dolarów czy euro ! (byle nie dolarów Zimbabwiańskich)

2015.02.07: Info dla nerdów: nowy kalkulator IP

Zmiana: przepisaliśmy na nowo Kalkulator sieci IP. To był ostatni kalkulator na calculla-i, który działał w stary sposób - należało wpisać dane i poczekać aż przeładuje się strona (z serwera). Teraz działa tak jak wszystkie kalkulatory na naszej stronie - w pełni po stronie przeglądarki. Krótko: szybciej i lepiej !

2015.01.18: Calculla świętuje: 50 kalkulatorów gotowych do użycia

Dodaliśmy dwie nowe tabelki z prefixami jednostek (kilo, mega, mikro, itp.): tabela przedrostków jednostek SI i jej odpowiednik dla informatyków tabela przedrostków binarnych.
Do kalkulatorów informatycznych trafił też Kalkulator przepustowości łącza - można w nim przeliczać nawet takie egzotyczne jednostki jak np. peta-bajty na dzień.
I małe swięto: właśnie przekroczyliśmy 50 opublikowanych kalkulatorów ! Następny cel: 100 !

2015.01.14: Fizyka po raz kolejny: prędkość-droga-czas

Nowy kalkulator z serii łatwej fizyki i matematyki: kalkulator prędkość-droga-czas. Rozszerzyliśmy też funkcjonalność kalkulatora ilości danych - teraz uwzględnia też typowe media (jak płyta DVD czy CD).

2015.01.11: Coś dla nerdów: tabela MTU

Do listy naszych małych acz przydatnych tabelek, właśnie dodaliśmy tabelę wartości MTU.

2011.03.17: Nowy kalkulator emerytalny OFE

Drugi kalkulator emerytalny OFE - tym razem dla osób oszczędzających na emeryturę "po nowemu", czyli płacących na 2 filary: ZUS i OFE. Oczywiście, aktualny dopóki rząd nam nie rozbierze systemu...

2011.03.13: Nowy kalkulator opłat sądowych

Nowy kalkulator opłat sądowych w sprawach cywilnych. Oczywiście życzymy, byście nie musieli z niego korzystać :)

2011.01.10: Kalkulator emerytalny bez OFE

Dodaliśmy kalkulator emerytalny dla osób, które nie korzystają z "dobrodziejstw" OFE, a uprawnione są do "starej emerytury" opartej w całości na ZUS.

2010.12.19: Ekonomia w domu i firmie: kalkulator opłat za prąd

Ekonomia w domu i firmie - Kalkulator Opłat Za Prąd. Obyście płacili jak najmniejsze rachunki!

2010.01.05: Aktualizacja kalkulatorów finansowych

Dokonaliśmy aktualizacji wszystkich kalkulatorów finansowych zgodnie ze stawkami obowiązującymi w 2010 roku (zarobki, ZUS-y itp.). Życzymy wszystkiego "naj" w 2010 !

2009.06.27: BMI - pierwszy kalkulator związany ze zdrowiem

Pierwszy kalkulator związany ze zdrowiem: kalkulator BMI. Miłego odchudzania :P

2009.06.22: Weryfikacja numerów identyfikacyjnych

Kody takie jak PESEL, NIP, REGON, ISBN, IBAN itp. mają zakodowane liczby, które pozwalają sprawdzić czy dany kod jest poprawny. Przedstawiamy sprawdzacz do takich kodów: kalkulator poprawności numerów identyfikacyjnych.

2009.06.15: Nowy kalkulator: stawki notarialne

Gdy korzystasz z usług notariusza, przyda się trochę wyjaśnień co do jego maksymalnej stawki: kalkulator stawek notarialnych - obyś płacił jak najmniej...

2009.06.07: Nowy kalkulator: ryczałt samochodowy

Kalkulator, który oblicza : ryczałt samochodowy ("kilometrówkę") - czyli kwotę, którą dostaniesz od pracodawcy za używanie w pracy własnego samochodu.

2009.06.03: Nowy kalkulator: sprawdź ile urlopu Ci się należy

Dla tych co nie wiedzą ile urlopu się im należy : kalkulator należnych dni urlopu - idą wakacje, bierzcie urlopy !

2009.05.31: Nowy kalkulator: zarobki podczas choroby

Kolejne ułatwienie dla osób pracujących: kalkulator zarobków podczas choroby - warto wiedzieć ile stracisz, jak się przeziębisz...

2009.05.28: Nowy kalkulator: staż pracy

Coś małego dla pracujących: kalkulator stażu pracy Przydaje się, przy dokładnym obliczaniu, czy już się należy np. dłuższy urlop, większa odprawa itp.

2009.05.24: Nowy kalkulator: umowa zlecenie

Do kompletu kalkulatorów podatkowych związanych z pracą, brakowało jeszcze kalkulatora umowy zlecenia. Już jest ! Przelicza kwotę brutto umowy zlecenia, podając przy tym składki.

2009.05.10: Nowy kalkulator: zarobki brutto/netto

To jeszcze jeden kalkulator dla pracujących: kalkulator zarobków brutto netto. Przelicza pensję brutto na netto i odwrotnie - to taka uproszczona wersja poprzedniego...

2009.05.07: Nowy kalkulator: zarobki roczne

Niedawno upłynął termin składania PIT-ów do polskich US-ów. Trochę w związku z tym tematem nowy kalkulator, który przyda się każdemu pracującemu : kalkulator pensji. Łatwo za jego pomocą wyliczysz ile powinieneś dostać "na rękę" miesiąc po miesiącu.

2009.03.22: Nowy kalkulator: eksplorator ułamków

Matma z podstawówki: explorator ułamków. Skracanie ułamków to teraz pestka !

2008.12.18: Nowy kalkulator: dodawanie w słupku

Dodaliśmy coś prostego (proste, ale przydatne): Kalkulator dodawania. Pokazuje wyniki w kolumnach, jak w szkole przy dodawaniu pisemnym. Potrafi też wyciągnąć liczby z podanego tekstu ! Wklejasz tekst z wplecionymi tu i ówdzie liczbami, a ich suma liczy się automagicznie...

2008.11.27: Nowy kalkulator: kredyt

Czas na coś finansowego: Kalkulator kredytów. Raty, spłaty itp. Fajnie wziąć kasę, gorzej ją spłacić...

2008.11.24: Nowy konwerter: jednostki mocy

Konwerter jednostek mocy gotowy. Przelicza waty, konie mechaniczne, kalorie na sekundę i kilka innych jednostek...

2008.11.19: Coś dla nerdów: konwerter ascii-hex

Tym razem coś komputerowego konwerter ascii-hex (ogólniej: ascii na liczby). Można w nim ustawić format wyjścia, np. przecinki pomiędzy liczbami, enter co kilka liczb itp.

2008.07.10: Nowy przelicznik: jednostki temperatury

Przelicznik jednostek temperatury jest już online. Przelicza Kelviny, stopnie Celsiusza, Fahrenheita i kilka innych.

2008.06.03: Kalkulator matematyczny: największy wspólny dzielnik

Kolejna szkolna zabawka, czyli Największy Wspólny Dzielnik. Nie tylko znajduje NWD, ale też pokazuje rozkład podanych liczb na czynniki pierwsze (tak jak się to robi w szkole) i to nawet dla trzech liczb !

2008.05.27: Trochę matematyki: liczby pierwsze

Tym razem coś bardziej "szkolnego". Kalkulator liczb pierwszych i rozkładu na czynniki. Policzy czy liczba jest pierwsza, jakie są jej dzielniki pierwsze (czynniki pierwsze, czyli faktoryzacja) no i jakie są wyniki kolejnych dzieleń przez liczby pierwsze. Znajdzie po kilka mniejszych i większych liczb pierwszych od tej, którą podasz.

2008.05.20: Nowy konwerter: jednostki energii

Jednostki energii też już można przeliczać na calulla. Dżule, kalorie, kilowatogodziny... jednostki fizyczne, brytyjskie, amerykańskie i związane z czasem - razem ponad 60 światowych jednostek.

2008.05.19: Nowy konwerter: jednostki powierzchni

Konwerter jednostek powierzchni ukończony. Przelicza metry kwadratowe, stopy kwadratowe, akry, hektary i ponad 50 innych jednostek !

2008.05.15: Nowy konwerter: jednostki objętości

Właśnie ukończyliśmy konwerter jednostek objętości. Przelicza prawie 120 jednostek z całego świata.

2008.05.09: Nowy kalkulator: podatek VAT

Tym razem - podatki. Dajemy Wam do rąk kalkulator VAT. Liczy kwoty brutto, netto i sam podatek - oczywiście potrafi liczyć różne stawki VAT-u (nie tylko typowe 22%).

2008.05.05: Nowy konwerter: jednostki prędkości

Trzeci konwerter gotowy. Tym razem przeliczamy prędkość. Mile/kilometry na godzinę, węzły, machy...

2008.04.28: Czas na fizykę: kalkulator pędu

Dodaliśmy pierwszy kalkulator fizyczny: kalkulator pędu

2008.04.17: Coś dla nerdów: kalkulator IP

Kalkulator adresów IP i podsieci już działa!

2008.04.09: Nowy konwerter: jednostki masy

Ukończyliśmy właśnie przelicznik jednostek masy. Zamienia masę w ponad 30 jednostkach.

2008.04.04: System niusów odpalony

System niusów odpalony. Będziemy tu odnotowywać wszelkie zmiany i nowości na stronie

2008.04.03: Nowy konwerter: jednostki długości

Konwerter jednostek długości już działa. Zamienia długość w ponad 20 jednostkach.
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.