Kalkulator kodów paskowych oporników
Kalkulator zamienia parametry rezystora (rezystancję, tolerancję, współczynnik temperaturowy) z kolorowych pasków na wartości liczbowe i odwrotnie.

Rodzaj opornika - liczba pasków#

Liczba pasków

Kolory pasków i ich znaczenie#

Nazwa koloruPierwsza cyfra rezystancjiDruga cyfra rezystancjiTrzecia cyfra rezystancjiMnożnikTolerancja [%]Współczynnik temperaturowy [ppm/K]
Czarny0001-250
Brązowy111101100
Czerwony222100250
Pomarańczowy3331k-15
Żółty44410k-25
Zielony555100k0.520
Niebieski6661M0.2510
Fioletowy77710M0.15
Szary888100M0.051
Biały9991G--
Złoty---0.15-
Srebrny---0.0110-


Wynik - dane podanego opornika#

Rezystancja250 kΩ
Tolerancja± 5%
Współczynnik temperaturowyN/A

Trochę informacji#

 • Opornik (rezystor) to obok kondensatora i cewki, jeden z trzech podstawowych elementów biernych występujących w układach elektronicznych.
 • Opornik należy do elementów biernych, czyli nie jest on źródłem energii, a jedynie powoduje jej straty. W przypadku rezystora, energia elektryczna jest wytracana w postaci ciepła wydzielanego na zewnątrz układu elektronicznego.
 • Podstawowymi parametrami charakteryzującymi oporniki są:
  • Rezystancja mierzona w Omah. Jednostka nazywa się Om, spotykana jest tez pisownia Ohm. Oznacza się ją jako Ω
  • Maksymalna moc jaką opornik jest w stanie oddać do otoczenia mierzoną w Watach,
  • Tolerancja maksymalnego błędu mówiącego o tym jak bardzo rzeczywista rezystancja może różnić się deklarowanej przez producenta podawaną w procentach (%)
  • Współczynnik temperaturowy mówiący o tym jak mocno rezystancja zmienia się wraz z temperaturą

 • Jednym ze sposobów oznaczania oporników jest umieszczenie na jego obudowie kolorowych pasków, w których zakodowana jest informacja o jego parametrach tj. oporności, tolerancji oraz opcjonalnie mocy i w przypadku oporników o dużej dokładności współczynnika temperaturowego.

Jak się tego używa#

 • Jeśli dysponujesz opornikiem o nieznanych parametrach odczytaj z niego kolory kolejnych pasków i nanieś odczytany schemat na tabele kolorów (klikając na jej komórki). W tabelce na spodzie strony otrzymasz zdekodowane parametry rezystora (opór, tolerancja oraz - w przypadku systemu sześciopaskowego - współczynnik temperaturowy).
 • Jeśli znasz parametry rezystora i chciałbyś/chciałabyś zakodować je wg. systemu kolorowych pasków, wybierz je klikając na rozwijane listy na spodzie strony (pod tabelą kolorów). Schemat kolorów odpowiadający wprowadzonym parametrom odczytasz ze schematycznego rysunku opornika lub z tabeli kolorów.

Nie do końca poważnie#

 • Podczas stanu wojennego w Polsce, opornik (rezystor) przypięty do swetra lub klapy marynarki był symbolem sprzeciwu wobec ówczesnej władzy.

Tagi i linki do tej strony#

Jakie tagi ma ten kalkulator#

Permalink#

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

Stara wersja strony - linki#

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.