Kalkulator podatku VAT
Kalkulator podatku VAT. Oblicza cenę netto, brutto oraz sam podatek. Potrafi liczyć różne stawki (procentowe) - jest więc niezależny od rodzaju opodatkowywanych towarów i usług oraz kraju w którym jest ściągany podatek.

Obliczenia - ceny netto, brutto oraz podatek VAT#

Podatek
Cena netto
(bez podatku)
PLN
<=
Podatek VATPLN
=>
Cena brutto
(z wliczonym podatkiem)
PLN
=>
Stawka VAT
Podatek może być liczony według różnych stawek. Zależy to od:
 • kraju opodatkowania - w każdym kraju obowiązują inne stawki,
 • rodzaju towaru/usług - niektóre towary/usługi są traktowane ulgowo,
Stawka według, której wykonywane są obliczenia w kalkulatorze wynosi
%

Na chłopski rozum#

Kwota netto 100.00, opodatkowana VAT-em 23% daje kwotę brutto 123.00.
Kwota zapłaconego podatku VAT wynosi 23.00.

Typowe stawki VAT#

Stawki VAT w wybranych krajach (kliknij by użyć)
Czechy19%9%
Francja19.6%5.5%2.1%
Niemcy19%7%
Irlandia21%13.5%4.8%
Polska23%8%5%
Hiszpania16%7%4%
Wielka Brytania20%17.5%5%
Jeśli interesują Cię stawki różnych podatków na świecie (VAT, PIT, CIT itd.), sprawdź nasz inny kalkulator: Podatki na świecie: PIT, CIT, VAT.

Trochę informacji#

 • Nazwa VAT pochodzi od angielskiego zwrotu "Value Added Tax" - podatek od wartości dodanej. Choć angielski skrót jest chętnie stosowany zarówno przez rodzimych przedsiębiorców jak i przez urzędy, to formalna, polska nazwa dla tego rodzaju daniny to podatek od towarów i usług, w skrócie PTU.
 • Podatek z założenia ma dotyczyć konsumpcji. Czym więcej dóbr kupujemy, tym więcej powinniśmy zapłacić Państwu.
 • Realnie podatek VAT płaci osoba będąca na samym końcu łańcucha, nabywająca produkt w celu konsumpcji - na przykład klient kupujący chrupki w supermarkecie lub kierowca korzystający z myjni samochodowej.
 • Formalnie ten sam podatek VAT zapłacą również przedsiębiorcy będący na dalszych etapach w łańcuchu (supermarket, myjnia samochodowa, producent chrupek itd), jednak w rzeczywistości zwrócą oni jedynie podatek otrzymany od końcowego konsumenta. W ten sposób podatek zapłacony przez klienta supermarketu będzie przechodził kolejno "z rąk do rąk", przez supermarket, producenta chrupek, hodowcy kukurydzy, aż na końcu trafi do skarbu Państwa.
 • Dla przedsiębiorcy, który jednocześnie kupuje (opłaca podatek VAT) i sprzedaje (otrzymuje podatek VAT), podatek VAT jest przezroczysty, ponieważ kwoty podatku naliczone od kupionych i sprzedanych towarów znoszą się.
 • Za wadę podatku VAT można uznać fakt, że zwiększa on rozwarstwienie społeczne. Dzieje się tak, ponieważ opodatkowuje on końcowego konsumenta, czyli w praktyce jest on najbardziej zauważalny dla ludzi najmniej zamożnych. Problem ten jest częściowo rozwiązany przez zróżnicowanie stawek podatku tak, aby towary najbardziej podstawowe (jak np. chleb) były obciążone niższą stawką podatku. Inną często wytykaną wadą jest niedoskonałość procedur jego naliczania i pobierania. Często zarzuca się, że obecny system jest zbyt skomplikowany oraz pozwala na liczne nadużycia (np. poprzez zwroty podatku VAT uzyskane nieuczciwie na podstawie fikcyjnych faktur).

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??#

 • Cena netto - jest to cena "czysta" zakupionej usługi lub dobra, taką kwotę realnie otrzyma sprzedawca,
 • Podatek VAT - jest to kwota podatku od towarów i usług (w skrócie: PTU lub ang. VAT), która zostanie odprowadzona do Skarbu Państwa,
 • Cena brutto - jest to suma ceny netto oraz naliczonego podatku VAT, taką kwotę zapłacisz przy kasie:
  cena brutto=cena netto+podatek VAT\text{cena brutto} = \text{cena netto} + \text{podatek VAT}
 • Stawka VAT - zastosowana stawka podatku VAT wyrażona w procentach (np. 23%), wysokość stawek VAT jest ustalana odgórnie przez oddelegowane do tego organy Państwa.

Tagi i linki do tej strony#

Tagi:
Tagi do wersji anglojęzycznej:

Jakie tagi ma ten kalkulator#

Permalink#

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

Stara wersja strony - linki#

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.