Tabela efektywnego kosztu pracy na świecie
Tabela pokazuje efektywne opodatkowanie w różnych krajach na świecie.

Efektywne opodatkowanie na świecie

KrajEfektywne opodatkowanie na umowie o pracę [%]Stan na rok
Płaca minimalnaPrzeciętne wynagrodzenieDwukrotność średniego wynagrodzenia
Luksemburg60.3760.3959.942019
Niemcy37.8348.4751.222019
Holandia28.7745.3850.992019
Francja25.7147.3695.52019
Stany Zjednoczone17.1527.432.612019
Polska39.841.0441.632019
Rumunia46.5544.5243.652019
Litwa39.0439.7340.552019
Czechy37.0343.7646.172019
Łotwa42.743.0343.72019

Trochę informacji

  • Z pieniędzy zarobionych przez pracownika potrącane są kwoty przeznaczone na różnego rodzaju podatki lub składki (zbiorczo nazywane daninami):
    • Całkowity koszt pracodawcy:
      Całkowitą sumę pieniądzy wydaną na zatrudnienie pracownika, nazywamy całkowitym kosztem pracodawcy. W większości krajów, całkowity koszt pracodawcy jest znacznie większy od pensji brutto.
      Całkowity koszt pracodawcy zawiera pensje/stawkę brutto + premie i nagrody, oraz podatki i składki (społeczne, zdrowotne itp.) w części którą płaci pracodawca.
    • Pensja brutto:
      Kwota która znajduje się na umowie między pracodawcą i pracownikiem to kwota brutto.
      Kwota zarobków brutto, to po prostu całkowita kwota która dostaje pracownik przed zapłaceniem podatków i składek. Czyli od tej kwoty należy odjąć podatki, składki itp, aby uzyskać kwotę netto.
      Kwota zarobków brutto jest mniejsza niż "Całkowity koszt pracodawcy" bo nie zawiera tego, co musi dodatkowo zapłacić pracodawca.
    • Pensja netto (na rękę):
      Kwota, po potrąceniu wszystkich podatków i składek, czyli kwota która ląduje w ręku lub na koncie pracownika nazywamy kwota netto, wynagrodzenie netto lub wynagrodzenie na rękę.
  • Wysokość i rodzaj opłacanych danin zależy zarówno od osiąganych dochodów jak i formy zatrudnienia (umowa o pracę, B2B itd.).

Aktualność danych

Regularnie weryfikujemy wysokość płacy minimalnej, tak aby prezentowane przez nas dane były zawsze aktualne.
Ostatnio zgodność z rozporządzeniami potwierdzono dnia 2019.10.06.
Jeśli chcesz mieć 100% pewności po tej dacie - sprawdź, czy minimalne wynagrodzenie nie uległo zmianie.

Tagi i linki do tej strony

Jakie tagi ma ten kalkulator

Permalink

Ten kalkulator nie obsługuje obecnie permalinków.

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)

JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.