Kalkulator dodawania pisemnego (w słupku)
Dodawanie - podajesz liczby, kalkulator liczy sumę. Pokazuje też jak je dodać pisemnie, jakie są przeniesienia, sumy w kolumnach itp. Przydatne zarówno dla uczniów podstawówek (wspomaganie nauki), jak i do liczenia finansów (potrafi ładnie podawać liczby w formacie złotówki/grosze)... I do każdego innego zadania związanego z dodawaniem liczb.

Ustawienia#

typowe ustawienia (kliknij):uczeń podstawówki,proste dodawanie,finanse,pokaż wszystko co się da
Otwórz szczegółowe ustawienia:

Tu wpisuj liczby#

Dane użyte do obliczeń - podsumowanie#

Ilość wykrytych liczb3
Wykryte liczby2, 10, 3.3
System liczbowy10 (dziesiętny)
Pominięte znakibrak

Wynik: podsumowanie#

15.3

Wynik: krok po kroku#

przeniesienie
podane liczby2.
10.
3.3
wynik15.3

Zastosowanie#

 • Uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele, nauka - pomaga w nauce dodawania. Pomaga zrozumieć jak działa dodawanie, pomaga zweryfikować i rozwiązać zadania związane z dodawaniem. Pokazuje jak dodawać pisemnie, jak działa przeniesienie, jakie są sumy z poszczególnych kroków (kolumn) w dodawaniu.
 • Obliczenia finansowe, rachunki, opłaty - szybko i łatwo dodaje słupki liczb. Zarówno podane wartości jak i wyniki, mogą być łatwo prezentowane w postaci złotówka,grosze (z zerami na końcu, jak: 1000.00, 1234.56 itp.)
 • Informatyka - dodawanie szesnastkowe (hex), dwójkowe (binarne) itd.
 • Po prostu dodać kilka liczb. I to nawet wtedy, jeśli liczby są częścią jakiegoś tekstu (są gdzieś powtykane między wyrazy). Kalkulator je znajdzie i doda...
ⓘ Wskazówka: Ten kalkulator jest przeznaczony do prostego dodawania liczb w słupku podobnie jak to robi się w szkole. Jeśli potrzebujesz bardziej złożonych obliczeń np. wyciągnąć średnią, medianę lub dodać do siebie listę liczb ze znakiem sprawdź nasz inny kalkulator: Liczby: suma i statystyka.

Jak się tego używa#

 • By dodać liczby (dwie lub więcej), wpisz je do okienka poniżej.
 • Możesz je wpisywać w dowolnej formie. Możesz je oddzielać przecinkami, enterami, spacjami albo każdym innym znaczkiem... Możesz po prostu wpisywać cały tekst zawierający liczby w treści.
  Ten kalkulator spróbuje przejrzeć cały tekst, który podasz i wyciągnąć automatycznie wszystkie liczby, które uda mu się znaleźć.
 • Do wpisywania części dziesiętnej, używaj przecinka (,) lub kropki (.)
 • Możesz wpisywać dowolnie duże liczby - masz 200 cyfr ? nie ma problemu...
  Mogą też być bardzo małe (0,00000000.. i tak jeszcze ze 100 zer) - zadziała. Możesz dodać dwie tysięczne do 100 trylionów - dokładność też jest dowolna.

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??#

 • Tu wpisuj liczby - w to okienko wpisz liczby, które chcesz dodać.
  Forma liczb jest praktycznie dowolna, mogą być oddzielone spacją, przecinkiem, średnikiem, myślnikiem, enterem - czym chcesz.
  Możesz tu nawet podać dowolny tekst - nawet wierszyk - jeśli tylko będzie zawierał jakieś liczby, zostaną one automatycznie "wyłapane" i dodane do siebie.

 • widok
  • pokaż przeniesienie - pokazuje wartość jaka została przeniesiona do danej kolumny. Np jeśli dodajemy 17 i 25, to dodając najpierw jednostki 7 + 5, otrzymamy 12, a więc 1 zostanie przeniesiona do kolumny dziesiątek. Tutaj można włączyć/wyłączyć pokazywanie tych przeniesień. Oczywiście przeniesienia pokazywane są zarówno dla całkowitej liczby, jak i ułamków dziesiętnych.
  • pokaż sumę z każdej pojedynczej kolumny (razem z przeniesieniem) - pokazuje sumy wszystkich liczb w danej kolumnie. Suma zawiera zarówno liczby podane w okienku, jak i przeniesienie wzięte z prawej.
  • pokaż sumę z każdej pojedynczej kolumny (bez dodawania przeniesienia) - pokazuje sumy wszystkich liczb w danej kolumnie, bez uwzględniania przeniesienia.
 • obcinanie i doklejanie cyfr
  • dopełnij zerami do XX cyfr po przecinku - dopisuje zera na końcu liczby, jeśli ta liczba nie ma wystarczającej ilości cyfr po przecinku. Np jeśli ustawimy tutaj 3, to automatycznie liczba 15 zostanie zapisana jako 15,000, a liczba 15,55, jako 15,550.

   Dobrym przykładem zastosowania tej funkcji, jest liczenie pieniędzy (księgowość), gdzie zapisuje się złotówki i grosze (albo dolary i centy). Wystarczy wpisać tutaj 2, a kalkulator będzie podawał zawsze dwie cyfry groszy po przecinku.
  • bierz pod uwagę tylko XX cyfr po przecinku - po prostu obcina liczbę (o najmniej dokładną jej część), jeśli ilość cyfr po przecinku jest większa niż żądana. Np żeby pokazać tylko dziesiętne, podaj tutaj 1, a setne podaj 2.
 • przetwarzanie tekstu
  • separatory dziesiętne - lista znaków, które powinny być interpretowane jako separatory dziesiętne (potocznie "po przecinku"). Przykładowo jeśli chcemy aby 1,25 było interpretowane jako "jeden i dwadzieścia pięć setnych", powinniśmy w tym miejscu podać znak "," (przecinek).
  • ignorowane znaki - lista znaków, które powinny zostać pominięte podczas dzielenia podanego tekstu na liczby. Przykładowo jeśli chcemy aby liczba "100 000" została zinterpretowana jako "sto tysięcy", powinniśmy dodać spację do listy ignorowanych znaków. Podobnie możemy postąpić ignorując znak "x", co umożliwia podawanie liczb hexadecymalnych w formacie 0x1234.
 • informatyczne
  • podstawa liczby - ten kalkulator działa dla systemów liczbowych opartych o dowolną podstawę od 2 do 36. Obsługuje typowe systemy jak dziesiętny, szesnastkowy, ósemkowy i dwójkowy (binarny).
   Umożliwia też obliczenia w egzotycznych systemach (np. siedemnastkowy), aż do podstawy 36. Kolejność liter jest zgodna z alfabetem angielskim, czyli zaczynając od a, kończąc na z. 26 liter, plus 10 cyfr, razem maxymalna podstawa to 36. Można oczywiście używać zarówno małych jak i dużych liter.

 • Typowe ustawienia - tutaj pogrupowane są typowe ustawienia dla kilku wybranych zastosowań:
  • uczeń podstawówki - dodawaj tak jak to się robi w szkole. Na górze pokaż "przeniesienie", na dole wynik i nic więcej.
  • proste dodawanie - pokaż tylko liczby i wynik. Nawet nie pokazuje przeniesienia.
  • finanse - dodawaj jak złotówki i grosze, albo jak dolary i centy - czyli pokaż cyfry "całych jednostek" oraz pokaż dwie cyfry groszy (nawet jeśli są to zera). Przydatne do dodawania kwot z groszami - tak jak się to robi w księgowości.
  • pokaż wszystko co się da - wszystkie opcje włączone. Pokazuje przeniesienie, oraz osobne sumy z kolumn z przeniesieniem i bez przeniesienia.

Historia zmian, ulepszeń i poprawek w tym kalkulatorze#

2017.02.09

Nowe formaty liczb: od teraz możesz podać własną listę separatorów dziesiętnych i ignorowanych znaków.
Potrzebujesz dodawać kwoty pieniędzy w postaci "100,000.49"? Nie ma problemu, teraz możesz to zrobić dodając przecinek do znaków ignorowanych, a kropkę uczynić jedynym separatorem.
Nowe opcje dostępne są w sekcji "przetwarzanie tekstu".

Tagi i linki do tej strony#

Jakie tagi ma ten kalkulator#

Permalink#

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

Stara wersja strony - linki#

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.