Porównanie stawek podatku PIT, CIT i VAT w różnych krajach
Tabela zawiera porównanie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT) oraz stawki VAT (polskie: PTU) obowiązujące w różnych krajach na świecie.

Wersja beta#

TO JEST WERSJA TESTOWA
Ten kalkulator dopiero powstaje - właśnie nad nim pracujemy.
To znaczy, że może działać poprawnie, ale nie musi.
Jak najbardziej możesz go użyć. Może nawet uzyskasz poprawne wyniki.
Prosimy jednak, abyś sprawdził uzyskane wyniki we własnym zakresie. Potwierdź je przed wykorzystaniem, bo mogą być błędne.
W każdym razie - prace trwają. Ta podstrona powinna zostać ukończona już wkrótce. Zapraszamy !
Jeśli masz jakieś pomysły, uwagi - daj znać !

Podatki na świecie: PIT, CIT, VAT#

KrajFlagaStawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)Stawka podatku dochodowego od osób prawnych (CIT)Podstawowa stawka Podatku od Towarów i Usług (VAT, PTU)Stan na rok
Afganistan20%20%0%2020
Albania23%15%20%2020
Algieria35%26%19%2020
Angola17%30%10%2020
Antigua i Barbuda0%25%15%2020
Argentyna35%30%21%2020
Armenia23%18%20%2020
Aruba52%25%2%2020
Australia45%30%10%2020
Austria55%25%20%2020
Bahamy0%0%12%2020
Bahrajn0%0%5%2020
Bangladesz30%25%15%2020
Barbados28.5%5%17.5%2020
Białoruś13%18%20%2020
Belgia50%25%21%2020
Bermudy0%0%0%2020
Bośnia i Hercegowina10%10%17%2020
Botswana25%22%12%2020
Brazylia27.5%34%18%2020
Bułgaria10%10%20%2020
Kambodża20%20%10%2020
Kanada33%26%5%2020
Kajmany0%0%0%2020
Chile40%25%19%2020
Chiny45%25%13%2020
Kolumbia39%32%19%2020
Kostaryka25%30%13%2020
Chorwacja36%18%25%2020
Cypr35%12%19%2020
Dania55.89%22%25%2020
Dominika35%25%15%2020
Dominikana25%27%18%2020
Ekwador35%25%12%2020
Egipt22.5%22%14%2020
Salwador30%30%13%2020
Estonia20%20%20%2020
Fidżi20%20%9%2020
Finlandia56.95%20%24%2020
Francja45%32%20%2020
Gruzja20%15%18%2020
Niemcy45%29%19%2020
Ghana30%25%18.13%2020
Gibraltar25%10%0%2020
Grecja44%24%24%2020
Grenada28%28%15%2020
Gwatemala7%25%12%2020
Guernsey20%0%0%2020
Honduras25%25%15%2020
Węgry15%9%27%2020
Islandia46.24%20%24%2020
Indie42.74%30%18%2020
Indonezja30%25%10%2020
Irak15%15%0%2020
Irlandia48%12%23%2020
Wyspa Man20%0%20%2020
Izrael50%23%17%2020
Włochy43%27%22%2020
Jamajka25%25%16.5%2020
Japonia55.95%29%10%2020
Jersey20%0%5%2020
Jordania30%20%16%2020
Kazachstan10%20%12%2020
Kenia30%30%16%2020
Kuwejt0%15%0%2020
Łotwa31.4%20%21%2020
Liban25%17%11%2020
Litwa20%15%21%2020
Luksemburg45.78%24%17%2020
Macedonia Północna10%10%18%2020
Malawi30%30%16.5%2020
Malezja30%24%10%2020
Malta35%35%18%2020
Mauritius15%15%15%2020
Meksyk35%30%16%2020
Mongolia10%25%10%2020
Czarnogóra9%9%21%2020
Maroko38%31%20%2020
Mozambik32%32%17%2020
Namibia37%32%15%2020
Holandia49.5%25%21%2020
Nowa Zelandia33%28%15%2020
Nikaragua30%30%15%2020
Nigeria24%30%7.5%2020
Norwegia38.2%22%25%2020
Oman0%15%0%2020
Pakistan35%29%17%2020
Panama25%25%7%2020
Papua-Nowa Gwinea42%30%10%2020
Peru30%29%18%2020
Filipiny35%30%12%2020
Polska32%19%23%2020
Portugalia48%31%23%2020
Portoryko33%37%11.5%2020
Katar0%10%0%2020
Rumunia10%16%19%2020
Saint Kitts i Nevis0%33%17%2020
Saint Lucia30%30%12.5%2020
Saint Vincent i Grenadyny30%30%16%2020
Samoa27%27%15%2020
Arabia Saudyjska0%20%15%2020
Senegal40%30%18%2020
Serbia10%15%20%2020
Sierra Leone15%30%15%2020
Singapur22%17%7%2020
Sint Maarten48%35%5%2020
Słowacja25%21%20%2020
Słowenia50%19%22%2020
Południowa Afryka45%28%15%2020
Hiszpania45%25%21%2020
Sri Lanka24%28%8%2020
Sudan15%35%17%2020
Szwecja32.28%21%25%2020
Szwajcaria40%21%7.7%2020
Tanzania30%30%18%2020
Tajlandia35%20%7%2020
Trynidad i Tobago25%30%12.5%2020
Tunezja35%25%18%2020
Turcja40%22%18%2020
Uganda40%30%18%2020
Ukraina18%18%20%2020
Zjednoczone Emiraty Arabskie0%0%5%2020
Wielka Brytania45%19%20%2020
Stany Zjednoczone37%25%0%2020
Urugwaj36%25%22%2020
Wenezuela34%34%16%2020
Wietnam35%20%10%2020
Jemen15%20%5%2020
Zambia37.5%35%16%2020
Zimbabwe40%24%14.5%2020

Trochę informacji o podatku VAT#

  • Nazwa VAT pochodzi od angielskiego zwrotu "Value Added Tax" - podatek od wartości dodanej. Choć angielski skrót jest chętnie stosowany zarówno przez rodzimych przedsiębiorców jak i przez urzędy, to formalna, polska nazwa dla tego rodzaju daniny to podatek od towarów i usług, w skrócie PTU.
  • Podatek z założenia ma dotyczyć konsumpcji. Czym więcej dóbr kupujemy, tym więcej powinniśmy zapłacić Państwu.
  • Realnie podatek VAT płaci osoba będąca na samym końcu łańcucha, nabywająca produkt w celu konsumpcji - na przykład klient kupujący chrupki w supermarkecie lub kierowca korzystający z myjni samochodowej.
  • Formalnie ten sam podatek VAT zapłacą również przedsiębiorcy będący na dalszych etapach w łańcuchu (supermarket, myjnia samochodowa, producent chrupek itd), jednak w rzeczywistości zwrócą oni jedynie podatek otrzymany od końcowego konsumenta. W ten sposób podatek zapłacony przez klienta supermarketu będzie przechodził kolejno "z rąk do rąk", przez supermarket, producenta chrupek, hodowcy kukurydzy, aż na końcu trafi do skarbu Państwa.
  • Dla przedsiębiorcy, który jednocześnie kupuje (opłaca podatek VAT) i sprzedaje (otrzymuje podatek VAT), podatek VAT jest przezroczysty, ponieważ kwoty podatku naliczone od kupionych i sprzedanych towarów znoszą się.
  • Za wadę podatku VAT można uznać fakt, że zwiększa on rozwarstwienie społeczne. Dzieje się tak, ponieważ opodatkowuje on końcowego konsumenta, czyli w praktyce jest on najbardziej zauważalny dla ludzi najmniej zamożnych. Problem ten jest częściowo rozwiązany przez zróżnicowanie stawek podatku tak, aby towary najbardziej podstawowe (jak np. chleb) były obciążone niższą stawką podatku. Inną często wytykaną wadą jest niedoskonałość procedur jego naliczania i pobierania. Często zarzuca się, że obecny system jest zbyt skomplikowany oraz pozwala na liczne nadużycia (np. poprzez zwroty podatku VAT uzyskane nieuczciwie na podstawie fikcyjnych faktur).

Podatek CIT w Polsce#

  • Podatek CIT (od ang. Corporate Income Tax) to podatek dochodowy płacony przez osoby prawne.
  • Podatek CIT w Polsce płacony jest przez spółki z o.o. oraz spółki akcyjne.
  • Podstawą prawną regulującą zasady płacenia podatku CIT w Polsce jest ustawa z 5 lutego 1992 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 865) z późniejszymi nowelizacjami.
  • Podstawowa stawka CIT w Polsce wynosi obecnie 19% (stan na 2019 rok).
  • Dodatkowo, od 1 stycznia 2019 roku, firmy, których obrót nie przekroczył równowartości 1,2 mln EUR (tzw. mali podatnicy) mogą skorzystać z preferencyjnej stawki CIT w wysokości 9%.
  • Jeśli szukasz stawek PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) możesz sprawdzić nasz inny kalkulator: Stawki PIT (archiwum).
  • Jeśli interesuje Cię jak polskie podatki (PIT i CIT) wypadają w porównaniu do stawek obowiązujących w innych Państwach możesz zobaczyć nasz inny kalkulator: Podatki na świecie: PIT, CIT, VAT.

Podatek PIT w Polsce#

  • Obecnie (stan na 2020 rok) podatników rozliczających się na zasadach ogólnych obowiązują tzw. progi podatkowe. Oznacza to, że stopa (procent) nałożonego podatku zależy od uzyskanego dochodu. Do września 2019. roku dochody poniżej poniżej 85 528 zł były opodatkowane 18% podatkiem dochodowym. Począwszy od października 2019 stawka dla pierwszego progu została obniżona do 17%. Dochody powyżej tej kwoty są opodatkowane stawką 32%.
  • ⚠ UWAGA! Ponieważ stawka PIT zmieniła się w trakcie trwania roku podatkowego, podczas rozliczenia rocznego za dochody uzyskane w 2019 roku należy stosować efektywną stawkę PIT 17.75%:
    912×18%+312×17%=17.75%\frac{9}{12} \times 18\% + \frac{3}{12} \times 17\% = 17.75\%
  • Podstawą opodatkowania (tj. kwotą, od której obliczany jest należy podatek) jest suma przychodów uzyskanych w danym roku pomniejszona o zapłacone składki ZUS oraz poniesione koszty uzyskania przychodu:
    Podstawa opodatkowania = zarobki brutto - składki ZUSspołeczne - koszty uzyskania przychodu
  • W Polsce obowiązuje kwota wolna od podatku, od której nie zapłacimy podatku. W takim przypadku finalny podatek będzie nieco niższy niż wynikałoby to z samych progów podatkowych.
  • Przed 2017 rokiem kwota wolna od podatku była stała (w latach 2009-2016 wynosiła 3091.00 zł) i przysługiwała wszystkim podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych.
  • Począwszy od 2017 roku kwota wolna od podatku zależy od dochodu, w taki sposób, że podatników osiągających bardzo małe dochody obejmuje ona w całości, po czym ulega ona stopniowemu zmniejszeniu wraz ze wzrostem dochodów.
  • W praktyce, podczas obliczania podatku dochodowego (PIT) częściej używa się tzw. kwoty obniżającej podatek. Jest to efektywna kwota, którą należy odjąć od już obliczonego podatku, aby uwzględnić ulgę związaną z kwotą wolną od podatku.
  • Aby obliczyć wysokość podatku należnego za 2019 rok należy skorzystać ze wzoru:
    • w przypadku dochodu poniżej 85 528 zł:
      podatek = 17.75% × podstawa opodatkowania - kwota obniżająca podatek
    • w przypadku dochodu wynoszącego 85 528 zł lub więcej:
      podatek = 15181.22 zł + 32% × (podstawa opodatkowania - 85528 zł) - kwota obniżająca podatek
  • Aby obliczyć wysokość podatku należnego za 2020 rok należy skorzystać ze wzoru:
    • w przypadku dochodu poniżej 85 528 zł:
      podatek = 17% × podstawa opodatkowania - kwota obniżająca podatek
    • w przypadku dochodu wynoszącego 85 528 zł lub więcej:
      podatek = 14539.76 zł + 32% × (podstawa opodatkowania - 85528 zł) - kwota obniżająca podatek
  • Aby obliczyć kwotę zmniejszającą podatek za dochody uzyskane w 2019 lub 2020 roku należy skorzystać z następującego wzoru:
    • w przypadku dochodu w wysokości 8000 zł lub mniej:
      kwota obniżająca podatek = 1420 zł,
    • w przypadku dochodu od 8001 zł do 13000 zł:
      kwota obniżająca podatek = 1420 zł - 871.70 zł × (podstawa opodatkowania - 8000 zł) / 5000 zł,
    • w przypadku dochodu od 13001 zł do 85528 zł:
      kwota obniżająca podatek = 548.30 zł,
    • w przypadku dochodu od 85529 zł do 127000 zł:
      kwota obniżająca podatek = 548.30 zł - 548.30 zł × (podstawa opodatkowania - 85528 zł) / 41472 zł,
    • w przypadku dochodów powyżej 127000 zł nie przysługuje kwota wolna od podatku, a zatem kwota obniżająca podatek wynosi 0.
  • Dodatkowo od podatku należy odjąć 7,75% podstawy wymiaru ubezpieczenia NFZ (składki zdrowotne).
    ⚠ UWAGA! Składki NFZ odlicza się od już obliczonego podatku, a nie od podstawy opodatkowania, tak jak w przypadku innych kosztów obniżających podatek.
  • Od sierpnia 2019 roku osoby, które nie ukończyły 26 latzwolnione z podatku dochodowego (PIT).
    W roku 2019 zwolnieniem objęte są roczne przychody do 35636.67 PLN, a począwszy od 2020 limit ten będzie wynosił 85528 PLN. Przychody przekraczające roczny limit pozostają opodatkowane według skali.
  • Tagi i linki do tej strony#

    Jakie tagi ma ten kalkulator#

    Permalink#

    Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

    Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

    JavaScript failed !
    So this is static version of this website.
    This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
    Please enable JavaScript.