Kalkulator wieku emerytalnego
Kalkulator oblicza jak dużo lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund pozostało do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę.

Data początkowa i sposób obliczeń#

Twoja data urodzenia
Nie wliczajSobótNiedzielŚwiąt
Twój region
Płeć

Czas pozostały do emerytury#

Teraz jest2020-08-14 (piątek)
Data przejścia na emeryturę2057-08-14 (wtorek)
Twój wiek emerytalny67 lat
Do Twojej emerytury pozostało
Do Twojej emerytury pozostało
36 lat, 11 miesięcy, 30 dni, 12 godzin, 18 minut i 10 sekund.
443 miesięcy, 30 dni, 12 godzin, 18 minut i 10 sekund.
13513 dni, 12 godzin, 18 minut i 10 sekund.
324324 godzin, 18 minut i 10 sekund.
19459458 minut i 10 sekund.
1167567490 sekund.
1930 tygodni, 3 dni, 30 godzin, 18 minut i 10 sekund.
Liczba wykluczonych sobót
Liczba wykluczonych niedziel
Liczba wykluczonych świąt
Wykluczone święta
Całkowita liczba wykluczonych dni

Wiek emerytalny na świecie#

Poniżej zebrano porównanie wieku emerytalnego w różnych regionach świata.
Pamiętaj, że tabela ta jest jedynie orientacyjna.
Dokładne informacje znajdziesz na stronach rządowych właściwych dla Twojego kraju.
KrajMężczyźniKobietyStan
na rok
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Albania652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142012
Armenia632053-08-142053-08-14632053-08-142053-08-142011
Australia652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142014
Austria652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142011
Azerbaijan622052-08-142052-08-1459.52049-08-142049-08-142012
Belarus602050-08-142050-08-14552045-08-142045-08-142007
Belgium652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142009
Bosnia and Herzegovina652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142011
Bulgaria632053-08-142053-08-14602050-08-142050-08-142011
Chile652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-14?
China602050-08-142050-08-1450-552040-08-142045-08-142011
Croatia652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142011
Cyprus652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142011
Czech Republic632053-08-142053-08-1459-632049-08-142053-08-142013
Colombia622052-08-142052-08-14572047-08-142047-08-142014
Denmark65-672055-08-142057-08-1465-672055-08-142057-08-142008
Estonia632053-08-142053-08-14622052-08-142052-08-142014
Finland62-682052-08-142058-08-1462-682052-08-142058-08-142008
France622052-08-142052-08-14622052-08-142052-08-142011
Georgia652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142011
Germany652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142008
Greece672057-08-142057-08-1460-672050-08-142057-08-142012
Hungary622052-08-142052-08-14622052-08-142052-08-142011
Iceland672057-08-142057-08-14672057-08-142057-08-142007
India602050-08-142050-08-14602050-08-142050-08-142014
Indonesia582048-08-142048-08-14582048-08-142048-08-142014
Ireland65-662055-08-142056-08-1465-662055-08-142056-08-142008
Israel672057-08-142057-08-14622052-08-142052-08-142011
Italy662056-08-142056-08-14642054-08-142054-08-142014
Japan60-652050-08-142055-08-1460-652050-08-142055-08-14?
Kazakhstan632053-08-142053-08-14582048-08-142048-08-142011
Kosovo652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142011
Korea, Republic of56-582046-08-142048-08-1456-582046-08-142048-08-14?
Kyrgyzstan632053-08-142053-08-14582048-08-142048-08-142011
Latvia622052-08-142052-08-14622052-08-142052-08-142011
Liechtenstein642054-08-142054-08-14642054-08-142054-08-142007
Lithuania632053-08-142053-08-14612051-08-142051-08-142014
Luxembourg652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142011
Macedonia642054-08-142054-08-14622052-08-142052-08-142011
Malaysia602050-08-142050-08-14602050-08-142050-08-142013
Malta612051-08-142051-08-14602050-08-142050-08-142008
Moldova652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142011
Montenegro652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142013
Nepal582048-08-142048-08-14582048-08-142048-08-142007
Netherlands65-672055-08-142057-08-1465-672055-08-142057-08-142009
New Zealand652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142013
Norway672057-08-142057-08-14672057-08-142057-08-142011
Pakistan602050-08-142050-08-14602050-08-142050-08-142007
Poland65-672055-08-142057-08-1460-672050-08-142057-08-142013
Portugal662056-08-142056-08-14662056-08-142056-08-142014
Romania642054-08-142054-08-14592049-08-142049-08-142013
Russia602050-08-142050-08-14552045-08-142045-08-142015
Saudi Arabia622052-08-142052-08-14622052-08-142052-08-142014
Serbia652055-08-142055-08-14602050-08-142050-08-142011
Singapore62-652052-08-142055-08-1462-652052-08-142055-08-142012
Slovakia622052-08-142052-08-14622052-08-142052-08-142012
Slovenia632053-08-142053-08-14612051-08-142051-08-142008
Spain652055-08-142055-08-14652055-08-142055-08-142011
Sweden61-672051-08-142057-08-1461-672051-08-142057-08-142011
Switzerland652055-08-142055-08-14642054-08-142054-08-142007
Tajikistan632053-08-142053-08-14582048-08-142048-08-142011
Turkmenistan622052-08-142052-08-14572047-08-142047-08-142011
Turkey602050-08-142050-08-14582048-08-142048-08-142014
Ukraine602050-08-142050-08-1455-602045-08-142050-08-142011
United Kingdom (UK)65-682055-08-142058-08-1460-682050-08-142058-08-142015
United States (USA)62-672052-08-142057-08-1462-672052-08-142057-08-142015
Uzbekistan602050-08-142050-08-14552045-08-142045-08-142011
Vietnam602050-08-142050-08-14552045-08-142045-08-142011

Co więcej możemy policzyć na podstawie Twojej daty urodzenia#

Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś)
30 lat, 11 godzin, 41 minut i 50 sekund.
360 miesięcy, 11 godzin, 41 minut i 50 sekund.
10958 dni, 11 godzin, 41 minut i 50 sekund.
263003 godzin, 41 minut i 50 sekund.
15780221 minut i 50 sekund.
946813310 sekund.
1565 tygodni, 3 dni, 41 minut i 50 sekund.
Twój znak zodiaku♌ lew
Twóje drzewo w horoskopie celtyckim Cedr
Twój ptak w horoskopie ptasim Łabędź
Twoja część ciała w horoskopie marokańskimSerce
Twoja liczba w horoskopie japońskimPiątka
Twoja karta w horoskopie cygańskimDziesiątka karo (10 ♦)
Twój kwiat w horoskopie kwiatowymKaczeniec
Twój owoc w horoskopie rzymskimJabłko
Do Twoich urodzin pozostało
Do Twoich urodzin pozostałoTo dziś! Wszystkiego najlepszego!
Do momentu daty końcowej przespałeś(aś)
ok. 87664 godzin
ok. 3652.67 dni
ok. 121.76 miesięcy
ok. 10.15 lat
ok. 33.33% życia

Trochę informacji#

  • Obecnie sądzi się, że pierwowzór pierwszych systemów emerytalnych wywodzi się z wojskowości. Legioniści w starożytnym Rzymie po odbyciu 20 lat służby (w tym 4 lata jako rezerwiści) otrzymywali odprawę lub ziemię odebraną podbitym ludom. Z czasem system ten przekształcił się w regularne świadczenie wynoszące ok. 66-75% pensji robotnika. Jednak, system ów nadal dotyczył tylko byłych żołnierzy.
  • Emerytury przeznaczone dla cywilów pojawiły się dopiero w XIX wieku. Za twórcę pierwszego powszechnego systemu emerytalnego uważa się Otto von Bismarcka, który w 1880 roku aby zyskać przychylność robotników wprowadził gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Taki system z grubsza przypominał już obecnie znane nam systemy emerytalne.
  • Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym co można wyczytać z Twojej daty urodzenia sprawdź również inne kalkulatory:

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??#

  • Twoja data urodzenia - to po prostu dzień, w którym się urodziłeś(aś). Jest to podstawa do wszystkich przyszłych obliczeń.
  • Płeć - w większości rejonów świata sposób liczenia wieku emerytalnego różni się w zależności od płci. Dzięki tej informacji Calculla będzie mogła dobrać właściwy algorytm, w zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
  • Twój region - sposób obliczania wieku emerytalnego jest różny w różnych regionach świata. Dzięki tej informacji Calculla może dostosować sposób liczenia do kraju, w którym mieszkasz.
  • Data końcowa - jest to data do kiedy prowadzone są obliczenia. Domyślnie jest to aktualnie pobrany czas (dzień dzisiejszy).
  • Data przejścia na emeryturę - jest to najwcześniejsza możliwa data, kiedy możesz ubiegać się o uzyskanie świadczenia emerytalnego
  • Twój wiek emerytalny - tyle lat będziesz mieć w momencie przejścia na emeryturę
  • Do Twojej emerytury pozostało - jest to ilość lat, miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała jeszce do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę

  • Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś) - jest to całkowity czas jaki minął od chwili Twojego urodzenia do wybranej daty końcowej. Innymi słowy jest to Twój aktualny wiek podany w latach, miesiącach, dniach, godzinach i sekundach.
  • Twój znak zodiaku - jest to astrologiczny znak zodiaku jaki odpowiada Twojej dacie urodzenia.
  • Do Twoich urodzin pozostało - jest to ilość miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała do Twoich najbliższych urodzin. Wielkość ta jest obliczana na podstawie daty urodzenia, którą podałeś(aś) w formularzu.
  • Do momentu daty końcowej przespałeś(aś) - to pole mówi szacunkowo jak dużo czasu spędziłeś(aś) śpiąc, licząc do momentu daty końcowej. Innymi słowy jest to przybliżona suma przespanych godzin w okresie od chwili Twojego urodzenia do daty końcowej.

Zobacz również#

  • Jeśli zainteresowała Cię ta strona sprawdź nasze inne kalkulatory związane z czasem:

Wiek emerytalny w Polsce#

  • Aktualnie (stan na maj 2005), wiek emerytalny w Polsce jest różny dla różnych osób w zależności od płci i daty urodzenia.
  • Taki stan rzeczy wynika ze zmian w systemie emerytalnym, które miały na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do 67 lat.
  • Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet to:
    • 60 lat dla osób urodzonych przed 1953 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych po 1973 roku
    • Wartość pośrednia pomiędzy 60, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1953-1973.

  • Natomiast wiek emerytalny dla mężczyzn przedstaweia się następująco:
    • 65 lat dla osób urodzonych przed 1948 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych w roku 1953 lub później
    • Wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1948-1953.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK)#

  • Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK) jest aktualnie (stan na maj 2015) regulowany przez cztery ustawy (ang. "Pension Acts"): z 1995, 2007, 2011 i 2014 roku.
  • Wszystkie wspomniane ustawy miały na celu stopniowe podwyższanie, a także docelowe zrównanie wieku emerytalnego dlą mężczyzn oraz kobiet.
  • Wg. aktualnych przepisów, dla aktualnych nastolatków, przewiduje się emeryturę po ukończeniu 68 roku życia (niezależnie od płci).
  • Kolejne ustawy stopniowo podwyższają i zrównują wiek emerytalny względem płci:
    • Pensions Act 1995: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego kobiet z 60 do 63 lat. Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1950 , a 5. kwietnia 1953.
    • Pension Act 2007: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego, tak by docelowo osiągnąć wiek 68 lat (kobiety i mężczyźni) w 2046 roku.
    • Pension Act 2011: przysieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego do 65 lat (kobiety) oraz do 66 (mężczyźni). Dotoczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1953, a 5. kwietnia 1960.
    • Pension Act 2014: ponowne przyspieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego z 66 do 67 lat (kobiety i mężczyźni). Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1960, a 5. kwietnia 1977.


Wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA)#

  • Podstawowa emerytura gwarantowana przez państwo pochodzi z rządowej organizacji Social Security (SS).
  • Obywatele nabywają prawo do świadczeń wypłacanych przez Social Security po przepracowaniu przynajmniej 10 lat, podczas których odprowadzali składki emerytalne na ten fundusz.
  • Social Security nie różnicuje świadczeń w zależności od wieku. Wiek emerytalny dla obu płci jest identyczny.
  • Obecnie (stan na maj 2015) wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA) zależy od roku urodzenia i wynosi on:
    • 65 lat dla osób urodzonych w roku 1937 lub wcześniej,
    • 67 lat dla osób urodzonych w 1960 roku lub później,
    • wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1938-1959.

Wiek emerytalny w innych rejonach świata#

  • Wiek emerytalny jest różny w różnych krajach. Każdy kraj samodzielnie reguluje przepisy dotyczące swojego systemu emerytalnego.
  • Wiele krajów różnicuje wiek emerytalny względem płci. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć tendencja do stopniowego zrównania wieku dla kobiet i mężczyzn.
  • Wiek emerytalny na świecie jest bardzo zróżnicowany. Można spotkać kraje gdzie wynosi on zaledwie 50 lat (Chiny, kobiety). Istnieją również kraje, gdzie wynosi on aż 68 lat (Wielka Brytania).
  • W ostatnich latach można zaobserwować zjawisko polegające na systematycznym podwyższaniem wieku emerytalnego.

Tagi i linki do tej strony#

Jakie tagi ma ten kalkulator#

Permalink#

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

Stara wersja strony - linki#

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.