Szukaj
Kalkulator wieku emerytalnego
Kalkulator oblicza jak dużo lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund pozostało do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę.

Twoja data urodzenia
Nie wliczajSobótNiedzielŚwiąt
Twój region
Płeć

Czas pozostały do emerytury

Teraz jest2018-11-14 (środa)
Data przejścia na emeryturę2055-11-14 (niedziela)
Twój wiek emerytalny67 lat
Do Twojej emerytury pozostało
Do Twojej emerytury pozostało
36 lat, 11 miesięcy, 30 dni, 7 godzin, 51 minut i 20 sekund.
443 miesięcy, 30 dni, 7 godzin, 51 minut i 20 sekund.
13513 dni, 7 godzin, 51 minut i 20 sekund.
324319 godzin, 51 minut i 20 sekund.
19459191 minut i 20 sekund.
1167551480 sekund.
Liczba wykluczonych sobót
Liczba wykluczonych niedziel
Liczba wykluczonych świąt
Wykluczone święta
Całkowita liczba wykluczonych dni

Wiek emerytalny na świecie

Poniżej zebrano porównanie wieku emerytalnego w różnych regionach świata.
Pamiętaj, że tabela ta jest jedynie orientacyjna.
Dokładne informacje znajdziesz na stronach rządowych właściwych dla Twojego kraju.
KrajMężczyźniKobietyStan
na rok
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Albania652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142012
Armenia632051-11-142051-11-14632051-11-142051-11-142011
Australia652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142014
Austria652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142011
Azerbaijan622050-11-142050-11-1459.52047-11-142047-11-142012
Belarus602048-11-142048-11-14552043-11-142043-11-142007
Belgium652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142009
Bosnia and Herzegovina652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142011
Bulgaria632051-11-142051-11-14602048-11-142048-11-142011
Chile652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-14?
China602048-11-142048-11-1450-552038-11-142043-11-142011
Croatia652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142011
Cyprus652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142011
Czech Republic632051-11-142051-11-1459-632047-11-142051-11-142013
Colombia622050-11-142050-11-14572045-11-142045-11-142014
Denmark65-672053-11-142055-11-1465-672053-11-142055-11-142008
Estonia632051-11-142051-11-14622050-11-142050-11-142014
Finland62-682050-11-142056-11-1462-682050-11-142056-11-142008
France622050-11-142050-11-14622050-11-142050-11-142011
Georgia652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142011
Germany652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142008
Greece672055-11-142055-11-1460-672048-11-142055-11-142012
Hungary622050-11-142050-11-14622050-11-142050-11-142011
Iceland672055-11-142055-11-14672055-11-142055-11-142007
India602048-11-142048-11-14602048-11-142048-11-142014
Indonesia582046-11-142046-11-14582046-11-142046-11-142014
Ireland65-662053-11-142054-11-1465-662053-11-142054-11-142008
Israel672055-11-142055-11-14622050-11-142050-11-142011
Italy662054-11-142054-11-14642052-11-142052-11-142014
Japan60-652048-11-142053-11-1460-652048-11-142053-11-14?
Kazakhstan632051-11-142051-11-14582046-11-142046-11-142011
Kosovo652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142011
Korea, Republic of56-582044-11-142046-11-1456-582044-11-142046-11-14?
Kyrgyzstan632051-11-142051-11-14582046-11-142046-11-142011
Latvia622050-11-142050-11-14622050-11-142050-11-142011
Liechtenstein642052-11-142052-11-14642052-11-142052-11-142007
Lithuania632051-11-142051-11-14612049-11-142049-11-142014
Luxembourg652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142011
Macedonia642052-11-142052-11-14622050-11-142050-11-142011
Malaysia602048-11-142048-11-14602048-11-142048-11-142013
Malta612049-11-142049-11-14602048-11-142048-11-142008
Moldova652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142011
Montenegro652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142013
Nepal582046-11-142046-11-14582046-11-142046-11-142007
Netherlands65-672053-11-142055-11-1465-672053-11-142055-11-142009
New Zealand652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142013
Norway672055-11-142055-11-14672055-11-142055-11-142011
Pakistan602048-11-142048-11-14602048-11-142048-11-142007
Poland65-672053-11-142055-11-1460-672048-11-142055-11-142013
Portugal662054-11-142054-11-14662054-11-142054-11-142014
Romania642052-11-142052-11-14592047-11-142047-11-142013
Russia602048-11-142048-11-14552043-11-142043-11-142015
Saudi Arabia622050-11-142050-11-14622050-11-142050-11-142014
Serbia652053-11-142053-11-14602048-11-142048-11-142011
Singapore62-652050-11-142053-11-1462-652050-11-142053-11-142012
Slovakia622050-11-142050-11-14622050-11-142050-11-142012
Slovenia632051-11-142051-11-14612049-11-142049-11-142008
Spain652053-11-142053-11-14652053-11-142053-11-142011
Sweden61-672049-11-142055-11-1461-672049-11-142055-11-142011
Switzerland652053-11-142053-11-14642052-11-142052-11-142007
Tajikistan632051-11-142051-11-14582046-11-142046-11-142011
Turkmenistan622050-11-142050-11-14572045-11-142045-11-142011
Turkey602048-11-142048-11-14582046-11-142046-11-142014
Ukraine602048-11-142048-11-1455-602043-11-142048-11-142011
United Kingdom (UK)65-682053-11-142056-11-1460-682048-11-142056-11-142015
United States (USA)62-672050-11-142055-11-1462-672050-11-142055-11-142015
Uzbekistan602048-11-142048-11-14552043-11-142043-11-142011
Vietnam602048-11-142048-11-14552043-11-142043-11-142011

Co więcej możemy policzyć na podstawie Twojej daty urodzenia

Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś)
30 lat, 16 godzin, 8 minut i 40 sekund.
360 miesięcy, 16 godzin, 8 minut i 40 sekund.
10957 dni, 16 godzin, 8 minut i 40 sekund.
262984 godzin, 8 minut i 40 sekund.
15779048 minut i 40 sekund.
946742920 sekund.
Twój znak zodiaku♏ skorpion
Twóje drzewo w horoskopie celtyckim Kasztanowiec
Twój ptak w horoskopie ptasim Paw
Twoja część ciała w horoskopie marokańskimDłonie
Twoja liczba w horoskopie japońskimSzóstka
Twoja karta horoskopie cygańskimDama trefl (D ♣)
Twój kwiat w horoskopie kwiatowymPiwonia
Twój owoc w horoskopie rzymskimBrzoskwinia
Do Twoich urodzin pozostało
Do Twoich urodzin pozostałoTo dziś! Wszystkiego najlepszego!
Do momentu daty końcowej przespałeś(aś)
ok. 87656 godzin
ok. 3652.33 dni
ok. 121.74 miesięcy
ok. 10.15 lat
ok. 33.33% życia

Trochę informacji

  • Obecnie sądzi się, że pierwowzór pierwszych systemów emerytalnych wywodzi się z wojskowości. Legioniści w starożytnym Rzymie po odbyciu 20 lat służby (w tym 4 lata jako rezerwiści) otrzymywali odprawę lub ziemię odebraną podbitym ludom. Z czasem system ten przekształcił się w regularne świadczenie wynoszące ok. 66-75% pensji robotnika. Jednak, system ów nadal dotyczył tylko byłych żołnierzy.
  • Emerytury przeznaczone dla cywilów pojawiły się dopiero w XIX wieku. Za twórcę pierwszego powszechnego systemu emerytalnego uważa się Otto von Bismarcka, który w 1880 roku aby zyskać przychylność robotników wprowadził gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Taki system z grubsza przypominał już obecnie znane nam systemy emerytalne.
  • Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym co można wyczytać z Twojej daty urodzenia sprawdź również inne kalkulatory:

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??

  • Twoja data urodzenia - to po prostu dzień, w którym się urodziłeś(aś). Jest to podstawa do wszystkich przyszłych obliczeń.
  • Płeć - w większości rejonów świata sposób liczenia wieku emerytalnego różni się w zależności od płci. Dzięki tej informacji Calculla będzie mogła dobrać właściwy algorytm, w zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
  • Twój region - sposób obliczania wieku emerytalnego jest różny w różnych regionach świata. Dzięki tej informacji Calculla może dostosować sposób liczenia do kraju, w którym mieszkasz.
  • Data końcowa - jest to data do kiedy prowadzone są obliczenia. Domyślnie jest to aktualnie pobrany czas (dzień dzisiejszy).
  • Data przejścia na emeryturę - jest to najwcześniejsza możliwa data, kiedy możesz ubiegać się o uzyskanie świadczenia emerytalnego
  • Twój wiek emerytalny - tyle lat będziesz mieć w momencie przejścia na emeryturę
  • Do Twojej emerytury pozostało - jest to ilość lat, miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała jeszce do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę

  • Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś) - jest to całkowity czas jaki minął od chwili Twojego urodzenia do wybranej daty końcowej. Innymi słowy jest to Twój aktualny wiek podany w latach, miesiącach, dniach, godzinach i sekundach.
  • Twój znak zodiaku - jest to astrologiczny znak zodiaku jaki odpowiada Twojej dacie urodzenia.
  • Do Twoich urodzin pozostało - jest to ilość miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała do Twoich najbliższych urodzin. Wielkość ta jest obliczana na podstawie daty urodzenia, którą podałeś(aś) w formularzu.
  • Do momentu daty końcowej przespałeś(aś) - to pole mówi szacunkowo jak dużo czasu spędziłeś(aś) śpiąc, licząc do momentu daty końcowej. Innymi słowy jest to przybliżona suma przespanych godzin w okresie od chwili Twojego urodzenia do daty końcowej.

Wiek emerytalny w Polsce

  • Aktualnie (stan na maj 2005), wiek emerytalny w Polsce jest różny dla różnych osób w zależności od płci i daty urodzenia.
  • Taki stan rzeczy wynika ze zmian w systemie emerytalnym, które miały na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do 67 lat.
  • Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet to:
    • 60 lat dla osób urodzonych przed 1953 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych po 1973 roku
    • Wartość pośrednia pomiędzy 60, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1953-1973.

  • Natomiast wiek emerytalny dla mężczyzn przedstaweia się następująco:
    • 65 lat dla osób urodzonych przed 1948 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych w roku 1953 lub później
    • Wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1948-1953.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK)

  • Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK) jest aktualnie (stan na maj 2015) regulowany przez cztery ustawy (ang. "Pension Acts"): z 1995, 2007, 2011 i 2014 roku.
  • Wszystkie wspomniane ustawy miały na celu stopniowe podwyższanie, a także docelowe zrównanie wieku emerytalnego dlą mężczyzn oraz kobiet.
  • Wg. aktualnych przepisów, dla aktualnych nastolatków, przewiduje się emeryturę po ukończeniu 68 roku życia (niezależnie od płci).
  • Kolejne ustawy stopniowo podwyższają i zrównują wiek emerytalny względem płci:
    • Pensions Act 1995: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego kobiet z 60 do 63 lat. Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1950 , a 5. kwietnia 1953.
    • Pension Act 2007: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego, tak by docelowo osiągnąć wiek 68 lat (kobiety i mężczyźni) w 2046 roku.
    • Pension Act 2011: przysieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego do 65 lat (kobiety) oraz do 66 (mężczyźni). Dotoczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1953, a 5. kwietnia 1960.
    • Pension Act 2014: ponowne przyspieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego z 66 do 67 lat (kobiety i mężczyźni). Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1960, a 5. kwietnia 1977.


Wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA)

  • Podstawowa emerytura gwarantowana przez państwo pochodzi z rządowej organizacji Social Security (SS).
  • Obywatele nabywają prawo do świadczeń wypłacanych przez Social Security po przepracowaniu przynajmniej 10 lat, podczas których odprowadzali składki emerytalne na ten fundusz.
  • Social Security nie różnicuje świadczeń w zależności od wieku. Wiek emerytalny dla obu płci jest identyczny.
  • Obecnie (stan na maj 2015) wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA) zależy od roku urodzenia i wynosi on:
    • 65 lat dla osób urodzonych w roku 1937 lub wcześniej,
    • 67 lat dla osób urodzonych w 1960 roku lub później,
    • wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1938-1959.

Wiek emerytalny w innych rejonach świata

  • Wiek emerytalny jest różny w różnych krajach. Każdy kraj samodzielnie reguluje przepisy dotyczące swojego systemu emerytalnego.
  • Wiele krajów różnicuje wiek emerytalny względem płci. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć tendencja do stopniowego zrównania wieku dla kobiet i mężczyzn.
  • Wiek emerytalny na świecie jest bardzo zróżnicowany. Można spotkać kraje gdzie wynosi on zaledwie 50 lat (Chiny, kobiety). Istnieją również kraje, gdzie wynosi on aż 68 lat (Wielka Brytania).
  • W ostatnich latach można zaobserwować zjawisko polegające na systematycznym podwyższaniem wieku emerytalnego.

Tagi i linki do tej strony

Jakie tagi ma ten kalkulator

Permalink

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)

Stara wersja strony - linki

ten kalkulator w wersji v1 z 2016 rokuW roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.