Kalkulator wieku emerytalnego
Kalkulator oblicza jak dużo lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund pozostało do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę.

Data początkowa i sposób obliczeń#

Twoja data urodzenia
Nie wliczajSobótNiedzielŚwiąt
Twój region
Płeć

Czas pozostały do emerytury#

Teraz jest2021-10-26 (wtorek)
Data przejścia na emeryturę2058-10-26 (sobota)
Twój wiek emerytalny67 lat
Do Twojej emerytury pozostało
Do Twojej emerytury pozostało
36 lat, 11 miesięcy, 29 dni, 5 godzin, 43 minut i 20 sekund.
443 miesięcy, 29 dni, 5 godzin, 43 minut i 20 sekund.
13513 dni, 5 godzin, 43 minut i 20 sekund.
324317 godzin, 43 minut i 20 sekund.
19459063 minut i 20 sekund.
1167543800 sekund.
1930 tygodni, 3 dni, 29 godzin, 43 minut i 20 sekund.
Liczba wykluczonych sobót
Liczba wykluczonych niedziel
Liczba wykluczonych świąt
Wykluczone święta
Całkowita liczba wykluczonych dni

Wiek emerytalny na świecie#

Poniżej zebrano porównanie wieku emerytalnego w różnych regionach świata.
Pamiętaj, że tabela ta jest jedynie orientacyjna.
Dokładne informacje znajdziesz na stronach rządowych właściwych dla Twojego kraju.
KrajMężczyźniKobietyStan
na rok
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Albania652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262012
Armenia632054-10-262054-10-26632054-10-262054-10-262011
Australia652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262014
Austria652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262011
Azerbaijan622053-10-262053-10-2659.52050-10-262050-10-262012
Belarus602051-10-262051-10-26552046-10-262046-10-262007
Belgium652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262009
Bosnia and Herzegovina652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262011
Bulgaria632054-10-262054-10-26602051-10-262051-10-262011
Chile652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-26?
China602051-10-262051-10-2650-552041-10-262046-10-262011
Croatia652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262011
Cyprus652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262011
Czech Republic632054-10-262054-10-2659-632050-10-262054-10-262013
Colombia622053-10-262053-10-26572048-10-262048-10-262014
Denmark65-672056-10-262058-10-2665-672056-10-262058-10-262008
Estonia632054-10-262054-10-26622053-10-262053-10-262014
Finland62-682053-10-262059-10-2662-682053-10-262059-10-262008
France622053-10-262053-10-26622053-10-262053-10-262011
Georgia652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262011
Germany652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262008
Greece672058-10-262058-10-2660-672051-10-262058-10-262012
Hungary622053-10-262053-10-26622053-10-262053-10-262011
Iceland672058-10-262058-10-26672058-10-262058-10-262007
India602051-10-262051-10-26602051-10-262051-10-262014
Indonesia582049-10-262049-10-26582049-10-262049-10-262014
Ireland65-662056-10-262057-10-2665-662056-10-262057-10-262008
Israel672058-10-262058-10-26622053-10-262053-10-262011
Italy662057-10-262057-10-26642055-10-262055-10-262014
Japan60-652051-10-262056-10-2660-652051-10-262056-10-26?
Kazakhstan632054-10-262054-10-26582049-10-262049-10-262011
Kosovo652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262011
Korea, Republic of56-582047-10-262049-10-2656-582047-10-262049-10-26?
Kyrgyzstan632054-10-262054-10-26582049-10-262049-10-262011
Latvia622053-10-262053-10-26622053-10-262053-10-262011
Liechtenstein642055-10-262055-10-26642055-10-262055-10-262007
Lithuania632054-10-262054-10-26612052-10-262052-10-262014
Luxembourg652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262011
Macedonia642055-10-262055-10-26622053-10-262053-10-262011
Malaysia602051-10-262051-10-26602051-10-262051-10-262013
Malta612052-10-262052-10-26602051-10-262051-10-262008
Moldova652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262011
Montenegro652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262013
Nepal582049-10-262049-10-26582049-10-262049-10-262007
Netherlands65-672056-10-262058-10-2665-672056-10-262058-10-262009
New Zealand652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262013
Norway672058-10-262058-10-26672058-10-262058-10-262011
Pakistan602051-10-262051-10-26602051-10-262051-10-262007
Poland65-672056-10-262058-10-2660-672051-10-262058-10-262013
Portugal662057-10-262057-10-26662057-10-262057-10-262014
Romania642055-10-262055-10-26592050-10-262050-10-262013
Russia602051-10-262051-10-26552046-10-262046-10-262015
Saudi Arabia622053-10-262053-10-26622053-10-262053-10-262014
Serbia652056-10-262056-10-26602051-10-262051-10-262011
Singapore62-652053-10-262056-10-2662-652053-10-262056-10-262012
Slovakia622053-10-262053-10-26622053-10-262053-10-262012
Slovenia632054-10-262054-10-26612052-10-262052-10-262008
Spain652056-10-262056-10-26652056-10-262056-10-262011
Sweden61-672052-10-262058-10-2661-672052-10-262058-10-262011
Switzerland652056-10-262056-10-26642055-10-262055-10-262007
Tajikistan632054-10-262054-10-26582049-10-262049-10-262011
Turkmenistan622053-10-262053-10-26572048-10-262048-10-262011
Turkey602051-10-262051-10-26582049-10-262049-10-262014
Ukraine602051-10-262051-10-2655-602046-10-262051-10-262011
United Kingdom (UK)65-682056-10-262059-10-2660-682051-10-262059-10-262015
United States (USA)62-672053-10-262058-10-2662-672053-10-262058-10-262015
Uzbekistan602051-10-262051-10-26552046-10-262046-10-262011
Vietnam602051-10-262051-10-26552046-10-262046-10-262011

Co więcej możemy policzyć na podstawie Twojej daty urodzenia#

Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś)
30 lat, 18 godzin, 16 minut i 40 sekund.
360 miesięcy, 18 godzin, 16 minut i 40 sekund.
10958 dni, 18 godzin, 16 minut i 40 sekund.
263010 godzin, 16 minut i 40 sekund.
15780616 minut i 40 sekund.
946837000 sekund.
1565 tygodni, 3 dni, 16 minut i 40 sekund.
Twój znak zodiaku♏ skorpion
Twóje drzewo w horoskopie celtyckim Orzech
Twój ptak w horoskopie ptasim Paw
Twoja część ciała w horoskopie marokańskimDłonie
Twoja liczba w horoskopie japońskimDwójka
Twoja karta w horoskopie cygańskimWalet pik (J ♠)
Twój kwiat w horoskopie kwiatowymFrezja
Twój owoc w horoskopie rzymskimPigwa
Do Twoich urodzin pozostało
Do Twoich urodzin pozostałoTo dziś! Wszystkiego najlepszego!
Do momentu daty końcowej przespałeś(aś)
ok. 87664 godzin
ok. 3652.67 dni
ok. 121.76 miesięcy
ok. 10.15 lat
ok. 33.33% życia

Trochę informacji#

  • Obecnie sądzi się, że pierwowzór pierwszych systemów emerytalnych wywodzi się z wojskowości. Legioniści w starożytnym Rzymie po odbyciu 20 lat służby (w tym 4 lata jako rezerwiści) otrzymywali odprawę lub ziemię odebraną podbitym ludom. Z czasem system ten przekształcił się w regularne świadczenie wynoszące ok. 66-75% pensji robotnika. Jednak, system ów nadal dotyczył tylko byłych żołnierzy.
  • Emerytury przeznaczone dla cywilów pojawiły się dopiero w XIX wieku. Za twórcę pierwszego powszechnego systemu emerytalnego uważa się Otto von Bismarcka, który w 1880 roku aby zyskać przychylność robotników wprowadził gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Taki system z grubsza przypominał już obecnie znane nam systemy emerytalne.
  • Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym co można wyczytać z Twojej daty urodzenia sprawdź również inne kalkulatory:

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??#

  • Twoja data urodzenia - to po prostu dzień, w którym się urodziłeś(aś). Jest to podstawa do wszystkich przyszłych obliczeń.
  • Płeć - w większości rejonów świata sposób liczenia wieku emerytalnego różni się w zależności od płci. Dzięki tej informacji Calculla będzie mogła dobrać właściwy algorytm, w zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
  • Twój region - sposób obliczania wieku emerytalnego jest różny w różnych regionach świata. Dzięki tej informacji Calculla może dostosować sposób liczenia do kraju, w którym mieszkasz.
  • Data końcowa - jest to data do kiedy prowadzone są obliczenia. Domyślnie jest to aktualnie pobrany czas (dzień dzisiejszy).
  • Data przejścia na emeryturę - jest to najwcześniejsza możliwa data, kiedy możesz ubiegać się o uzyskanie świadczenia emerytalnego
  • Twój wiek emerytalny - tyle lat będziesz mieć w momencie przejścia na emeryturę
  • Do Twojej emerytury pozostało - jest to ilość lat, miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała jeszce do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę

  • Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś) - jest to całkowity czas jaki minął od chwili Twojego urodzenia do wybranej daty końcowej. Innymi słowy jest to Twój aktualny wiek podany w latach, miesiącach, dniach, godzinach i sekundach.
  • Twój znak zodiaku - jest to astrologiczny znak zodiaku jaki odpowiada Twojej dacie urodzenia.
  • Do Twoich urodzin pozostało - jest to ilość miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała do Twoich najbliższych urodzin. Wielkość ta jest obliczana na podstawie daty urodzenia, którą podałeś(aś) w formularzu.
  • Do momentu daty końcowej przespałeś(aś) - to pole mówi szacunkowo jak dużo czasu spędziłeś(aś) śpiąc, licząc do momentu daty końcowej. Innymi słowy jest to przybliżona suma przespanych godzin w okresie od chwili Twojego urodzenia do daty końcowej.

Zobacz również#

  • Jeśli zainteresowała Cię ta strona sprawdź nasze inne kalkulatory związane z czasem:

Wiek emerytalny w Polsce#

  • Aktualnie (stan na maj 2005), wiek emerytalny w Polsce jest różny dla różnych osób w zależności od płci i daty urodzenia.
  • Taki stan rzeczy wynika ze zmian w systemie emerytalnym, które miały na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do 67 lat.
  • Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet to:
    • 60 lat dla osób urodzonych przed 1953 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych po 1973 roku
    • Wartość pośrednia pomiędzy 60, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1953-1973.

  • Natomiast wiek emerytalny dla mężczyzn przedstaweia się następująco:
    • 65 lat dla osób urodzonych przed 1948 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych w roku 1953 lub później
    • Wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1948-1953.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK)#

  • Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK) jest aktualnie (stan na maj 2015) regulowany przez cztery ustawy (ang. "Pension Acts"): z 1995, 2007, 2011 i 2014 roku.
  • Wszystkie wspomniane ustawy miały na celu stopniowe podwyższanie, a także docelowe zrównanie wieku emerytalnego dlą mężczyzn oraz kobiet.
  • Wg. aktualnych przepisów, dla aktualnych nastolatków, przewiduje się emeryturę po ukończeniu 68 roku życia (niezależnie od płci).
  • Kolejne ustawy stopniowo podwyższają i zrównują wiek emerytalny względem płci:
    • Pensions Act 1995: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego kobiet z 60 do 63 lat. Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1950 , a 5. kwietnia 1953.
    • Pension Act 2007: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego, tak by docelowo osiągnąć wiek 68 lat (kobiety i mężczyźni) w 2046 roku.
    • Pension Act 2011: przysieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego do 65 lat (kobiety) oraz do 66 (mężczyźni). Dotoczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1953, a 5. kwietnia 1960.
    • Pension Act 2014: ponowne przyspieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego z 66 do 67 lat (kobiety i mężczyźni). Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1960, a 5. kwietnia 1977.


Wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA)#

  • Podstawowa emerytura gwarantowana przez państwo pochodzi z rządowej organizacji Social Security (SS).
  • Obywatele nabywają prawo do świadczeń wypłacanych przez Social Security po przepracowaniu przynajmniej 10 lat, podczas których odprowadzali składki emerytalne na ten fundusz.
  • Social Security nie różnicuje świadczeń w zależności od wieku. Wiek emerytalny dla obu płci jest identyczny.
  • Obecnie (stan na maj 2015) wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA) zależy od roku urodzenia i wynosi on:
    • 65 lat dla osób urodzonych w roku 1937 lub wcześniej,
    • 67 lat dla osób urodzonych w 1960 roku lub później,
    • wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1938-1959.

Wiek emerytalny w innych rejonach świata#

  • Wiek emerytalny jest różny w różnych krajach. Każdy kraj samodzielnie reguluje przepisy dotyczące swojego systemu emerytalnego.
  • Wiele krajów różnicuje wiek emerytalny względem płci. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć tendencja do stopniowego zrównania wieku dla kobiet i mężczyzn.
  • Wiek emerytalny na świecie jest bardzo zróżnicowany. Można spotkać kraje gdzie wynosi on zaledwie 50 lat (Chiny, kobiety). Istnieją również kraje, gdzie wynosi on aż 68 lat (Wielka Brytania).
  • W ostatnich latach można zaobserwować zjawisko polegające na systematycznym podwyższaniem wieku emerytalnego.

Tagi i linki do tej strony#

Jakie tagi ma ten kalkulator#

Permalink#

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)#

Stara wersja strony - linki#

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.