Kalkulator wieku emerytalnego
Kalkulator oblicza jak dużo lat, miesięcy, dni, godzin, minut, sekund pozostało do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę.

Data początkowa i sposób obliczeń

Twoja data urodzenia
Nie wliczajSobótNiedzielŚwiąt
Twój region
Płeć

Czas pozostały do emerytury

Teraz jest2020-02-16 (niedziela)
Data przejścia na emeryturę2057-01-20 (sobota)
Twój wiek emerytalny67 lat
Do Twojej emerytury pozostało
Do Twojej emerytury pozostało
36 lat, 11 miesięcy, 3 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
443 miesięcy, 3 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
13487 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
323691 godzin, 59 minut i 18 sekund.
19421519 minut i 18 sekund.
1165291158 sekund.
1926 tygodni, 5 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
Liczba wykluczonych sobót
Liczba wykluczonych niedziel
Liczba wykluczonych świąt
Wykluczone święta
Całkowita liczba wykluczonych dni

Wiek emerytalny na świecie

Poniżej zebrano porównanie wieku emerytalnego w różnych regionach świata.
Pamiętaj, że tabela ta jest jedynie orientacyjna.
Dokładne informacje znajdziesz na stronach rządowych właściwych dla Twojego kraju.
KrajMężczyźniKobietyStan
na rok
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Wiek
emeryt.
Optymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Pesymistyczna
data
przejścia
na emeryturę
Albania652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202012
Armenia632053-01-202053-01-20632053-01-202053-01-202011
Australia652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202014
Austria652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202011
Azerbaijan622052-01-202052-01-2059.52049-01-202049-01-202012
Belarus602050-01-202050-01-20552045-01-202045-01-202007
Belgium652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202009
Bosnia and Herzegovina652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202011
Bulgaria632053-01-202053-01-20602050-01-202050-01-202011
Chile652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-20?
China602050-01-202050-01-2050-552040-01-202045-01-202011
Croatia652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202011
Cyprus652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202011
Czech Republic632053-01-202053-01-2059-632049-01-202053-01-202013
Colombia622052-01-202052-01-20572047-01-202047-01-202014
Denmark65-672055-01-202057-01-2065-672055-01-202057-01-202008
Estonia632053-01-202053-01-20622052-01-202052-01-202014
Finland62-682052-01-202058-01-2062-682052-01-202058-01-202008
France622052-01-202052-01-20622052-01-202052-01-202011
Georgia652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202011
Germany652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202008
Greece672057-01-202057-01-2060-672050-01-202057-01-202012
Hungary622052-01-202052-01-20622052-01-202052-01-202011
Iceland672057-01-202057-01-20672057-01-202057-01-202007
India602050-01-202050-01-20602050-01-202050-01-202014
Indonesia582048-01-202048-01-20582048-01-202048-01-202014
Ireland65-662055-01-202056-01-2065-662055-01-202056-01-202008
Israel672057-01-202057-01-20622052-01-202052-01-202011
Italy662056-01-202056-01-20642054-01-202054-01-202014
Japan60-652050-01-202055-01-2060-652050-01-202055-01-20?
Kazakhstan632053-01-202053-01-20582048-01-202048-01-202011
Kosovo652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202011
Korea, Republic of56-582046-01-202048-01-2056-582046-01-202048-01-20?
Kyrgyzstan632053-01-202053-01-20582048-01-202048-01-202011
Latvia622052-01-202052-01-20622052-01-202052-01-202011
Liechtenstein642054-01-202054-01-20642054-01-202054-01-202007
Lithuania632053-01-202053-01-20612051-01-202051-01-202014
Luxembourg652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202011
Macedonia642054-01-202054-01-20622052-01-202052-01-202011
Malaysia602050-01-202050-01-20602050-01-202050-01-202013
Malta612051-01-202051-01-20602050-01-202050-01-202008
Moldova652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202011
Montenegro652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202013
Nepal582048-01-202048-01-20582048-01-202048-01-202007
Netherlands65-672055-01-202057-01-2065-672055-01-202057-01-202009
New Zealand652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202013
Norway672057-01-202057-01-20672057-01-202057-01-202011
Pakistan602050-01-202050-01-20602050-01-202050-01-202007
Poland65-672055-01-202057-01-2060-672050-01-202057-01-202013
Portugal662056-01-202056-01-20662056-01-202056-01-202014
Romania642054-01-202054-01-20592049-01-202049-01-202013
Russia602050-01-202050-01-20552045-01-202045-01-202015
Saudi Arabia622052-01-202052-01-20622052-01-202052-01-202014
Serbia652055-01-202055-01-20602050-01-202050-01-202011
Singapore62-652052-01-202055-01-2062-652052-01-202055-01-202012
Slovakia622052-01-202052-01-20622052-01-202052-01-202012
Slovenia632053-01-202053-01-20612051-01-202051-01-202008
Spain652055-01-202055-01-20652055-01-202055-01-202011
Sweden61-672051-01-202057-01-2061-672051-01-202057-01-202011
Switzerland652055-01-202055-01-20642054-01-202054-01-202007
Tajikistan632053-01-202053-01-20582048-01-202048-01-202011
Turkmenistan622052-01-202052-01-20572047-01-202047-01-202011
Turkey602050-01-202050-01-20582048-01-202048-01-202014
Ukraine602050-01-202050-01-2055-602045-01-202050-01-202011
United Kingdom (UK)65-682055-01-202058-01-2060-682050-01-202058-01-202015
United States (USA)62-672052-01-202057-01-2062-672052-01-202057-01-202015
Uzbekistan602050-01-202050-01-20552045-01-202045-01-202011
Vietnam602050-01-202050-01-20552045-01-202045-01-202011

Co więcej możemy policzyć na podstawie Twojej daty urodzenia

Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś)
30 lat, 27 dni, 20 godzin i 42 sekund.
360 miesięcy, 27 dni, 20 godzin i 42 sekund.
10984 dni, 20 godzin i 42 sekund.
263636 godzin i 42 sekund.
15818160 minut i 42 sekund.
949089642 sekund.
1569 tygodni, 1 dzień, 27 godzin i 42 sekund.
Twój znak zodiaku♑ koziorożec
Twóje drzewo w horoskopie celtyckim Wiąz
Twój ptak w horoskopie ptasim Jastrząb
Twoja część ciała w horoskopie marokańskimNogi
Twoja liczba w horoskopie japońskimCzwórka
Twoja karta w horoskopie cygańskimAs karo (A ♦) lub szóstka trefl (6 ♣)
Twój kwiat w horoskopie kwiatowymOset
Twój owoc w horoskopie rzymskimPigwa
Do Twoich urodzin pozostało
11 miesięcy, 3 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
338 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
8115 godzin, 59 minut i 18 sekund.
486959 minut i 18 sekund.
29217558 sekund.
48 tygodni, 2 dni, 3 godzin, 59 minut i 18 sekund.
Do Twoich urodzin pozostało
Do momentu daty końcowej przespałeś(aś)
ok. 87872 godzin
ok. 3661.33 dni
ok. 122.04 miesięcy
ok. 10.17 lat
ok. 33.33% życia

Trochę informacji

  • Obecnie sądzi się, że pierwowzór pierwszych systemów emerytalnych wywodzi się z wojskowości. Legioniści w starożytnym Rzymie po odbyciu 20 lat służby (w tym 4 lata jako rezerwiści) otrzymywali odprawę lub ziemię odebraną podbitym ludom. Z czasem system ten przekształcił się w regularne świadczenie wynoszące ok. 66-75% pensji robotnika. Jednak, system ów nadal dotyczył tylko byłych żołnierzy.
  • Emerytury przeznaczone dla cywilów pojawiły się dopiero w XIX wieku. Za twórcę pierwszego powszechnego systemu emerytalnego uważa się Otto von Bismarcka, który w 1880 roku aby zyskać przychylność robotników wprowadził gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Taki system z grubsza przypominał już obecnie znane nam systemy emerytalne.
  • Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym co można wyczytać z Twojej daty urodzenia sprawdź również inne kalkulatory:

Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ??

  • Twoja data urodzenia - to po prostu dzień, w którym się urodziłeś(aś). Jest to podstawa do wszystkich przyszłych obliczeń.
  • Płeć - w większości rejonów świata sposób liczenia wieku emerytalnego różni się w zależności od płci. Dzięki tej informacji Calculla będzie mogła dobrać właściwy algorytm, w zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
  • Twój region - sposób obliczania wieku emerytalnego jest różny w różnych regionach świata. Dzięki tej informacji Calculla może dostosować sposób liczenia do kraju, w którym mieszkasz.
  • Data końcowa - jest to data do kiedy prowadzone są obliczenia. Domyślnie jest to aktualnie pobrany czas (dzień dzisiejszy).
  • Data przejścia na emeryturę - jest to najwcześniejsza możliwa data, kiedy możesz ubiegać się o uzyskanie świadczenia emerytalnego
  • Twój wiek emerytalny - tyle lat będziesz mieć w momencie przejścia na emeryturę
  • Do Twojej emerytury pozostało - jest to ilość lat, miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała jeszce do momentu, w którym będziesz mógł(a) przejść na emeryturę

  • Do momentu daty końcowej przeżyłeś(aś) - jest to całkowity czas jaki minął od chwili Twojego urodzenia do wybranej daty końcowej. Innymi słowy jest to Twój aktualny wiek podany w latach, miesiącach, dniach, godzinach i sekundach.
  • Twój znak zodiaku - jest to astrologiczny znak zodiaku jaki odpowiada Twojej dacie urodzenia.
  • Do Twoich urodzin pozostało - jest to ilość miesięcy, dni, godzin, minut i sekund jaka pozostała do Twoich najbliższych urodzin. Wielkość ta jest obliczana na podstawie daty urodzenia, którą podałeś(aś) w formularzu.
  • Do momentu daty końcowej przespałeś(aś) - to pole mówi szacunkowo jak dużo czasu spędziłeś(aś) śpiąc, licząc do momentu daty końcowej. Innymi słowy jest to przybliżona suma przespanych godzin w okresie od chwili Twojego urodzenia do daty końcowej.

Wiek emerytalny w Polsce

  • Aktualnie (stan na maj 2005), wiek emerytalny w Polsce jest różny dla różnych osób w zależności od płci i daty urodzenia.
  • Taki stan rzeczy wynika ze zmian w systemie emerytalnym, które miały na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz podniesienie go do 67 lat.
  • Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet to:
    • 60 lat dla osób urodzonych przed 1953 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych po 1973 roku
    • Wartość pośrednia pomiędzy 60, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1953-1973.

  • Natomiast wiek emerytalny dla mężczyzn przedstaweia się następująco:
    • 65 lat dla osób urodzonych przed 1948 rokiem
    • 67 lat dla osób urodzonych w roku 1953 lub później
    • Wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1948-1953.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK)

  • Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii (UK) jest aktualnie (stan na maj 2015) regulowany przez cztery ustawy (ang. "Pension Acts"): z 1995, 2007, 2011 i 2014 roku.
  • Wszystkie wspomniane ustawy miały na celu stopniowe podwyższanie, a także docelowe zrównanie wieku emerytalnego dlą mężczyzn oraz kobiet.
  • Wg. aktualnych przepisów, dla aktualnych nastolatków, przewiduje się emeryturę po ukończeniu 68 roku życia (niezależnie od płci).
  • Kolejne ustawy stopniowo podwyższają i zrównują wiek emerytalny względem płci:
    • Pensions Act 1995: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego kobiet z 60 do 63 lat. Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1950 , a 5. kwietnia 1953.
    • Pension Act 2007: stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego, tak by docelowo osiągnąć wiek 68 lat (kobiety i mężczyźni) w 2046 roku.
    • Pension Act 2011: przysieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego do 65 lat (kobiety) oraz do 66 (mężczyźni). Dotoczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1953, a 5. kwietnia 1960.
    • Pension Act 2014: ponowne przyspieszenie tempa wzrostu wieku emerytalnego z 66 do 67 lat (kobiety i mężczyźni). Dotyczy osób urodzonych pomiędzy 6. kwietnia 1960, a 5. kwietnia 1977.


Wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA)

  • Podstawowa emerytura gwarantowana przez państwo pochodzi z rządowej organizacji Social Security (SS).
  • Obywatele nabywają prawo do świadczeń wypłacanych przez Social Security po przepracowaniu przynajmniej 10 lat, podczas których odprowadzali składki emerytalne na ten fundusz.
  • Social Security nie różnicuje świadczeń w zależności od wieku. Wiek emerytalny dla obu płci jest identyczny.
  • Obecnie (stan na maj 2015) wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych (USA) zależy od roku urodzenia i wynosi on:
    • 65 lat dla osób urodzonych w roku 1937 lub wcześniej,
    • 67 lat dla osób urodzonych w 1960 roku lub później,
    • wartość pośrednia pomiędzy 65, a 67 lat liczona wg. specjalnego algorytmu dla osób urodzonych w latach 1938-1959.

Wiek emerytalny w innych rejonach świata

  • Wiek emerytalny jest różny w różnych krajach. Każdy kraj samodzielnie reguluje przepisy dotyczące swojego systemu emerytalnego.
  • Wiele krajów różnicuje wiek emerytalny względem płci. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć tendencja do stopniowego zrównania wieku dla kobiet i mężczyzn.
  • Wiek emerytalny na świecie jest bardzo zróżnicowany. Można spotkać kraje gdzie wynosi on zaledwie 50 lat (Chiny, kobiety). Istnieją również kraje, gdzie wynosi on aż 68 lat (Wielka Brytania).
  • W ostatnich latach można zaobserwować zjawisko polegające na systematycznym podwyższaniem wieku emerytalnego.

Tagi i linki do tej strony

Jakie tagi ma ten kalkulator

Permalink

Poniżej znaduje się permalink. Permalink to link, który zawiera dane podane przez Ciebie. Po prostu skopiuj go do schowka i podziel się swoją pracą z przyjaciółmi:

Linki do innych stron na ten temat (poza Calcullą)

Stara wersja strony - linki

W roku 2016 Calculla przeszła małą rewolucje technologiczną i wszystkie kalkulatory zostały praktycznie napisane od nowa. Stara wersja Calculli jest nadal dostępna w sieci poprzez link: v1.calculla.pl. Zostawiliśmy wersję "1" Calculli w celach archwialnych.
Bezpośredni link do starej wersji:
ten kalkulator w wersji v1 z 2016 roku
JavaScript failed !
So this is static version of this website.
This website works a lot better in JavaScript enabled browser.
Please enable JavaScript.